Wągrowiec: Znamy tegorocznych laureatów Nagród Jakuba
Kapituła Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca w czwartek 10 lipca podczas XX Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej ogłosiła swój werdykt. Nagrody Jakuba 2025 zostały przyznane.
Honorowa Nagroda Miasta Wągrowca
Historia nagrody św. św. Jakuba Apostoła patrona miasta sięga ponad ćwierć wieku wstecz. Idea utworzenia tego wyróżnienia narodziła się na przełomie wieków.
30 grudnia 1999 r. Rada Miejska podjęła Uchwałę Nr 79/99, na mocy której ustanowiono Honorową Nagrodę Miasta Wągrowca, która przyznawana jest mieszkańcom miasta przez Kapitułę, w której skład wchodzą:Symbolem nagrody jest statuetka św. Jakuba Apostoła patrona miasta.
- proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła,
- Burmistrz Wągrowca,
- Przewodniczący Rady Miejskiej.
Laureaci nagród Jakuba 2025
Tegoroczna kapituła nagrody - burmistrz Wągrowca Alicja Trytt, przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Zadroga oraz proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. Piotr Kalinowski - ogłosiła zdobywców wyróżnienia za minione miesiące.
W kategorii gospodarka nagrodę Jakuba odebrała firma POLINOVA Polska Sp. z o.o. sp. k.
Duży zakład produkcyjny od lat działa jako największy pracodawca w Wągrowcu. Firma działa też na rzecz lokalnej społeczności wspierając różnego rodzaju instytucje i akcje charytatywne
Jakub 2025 za działalność oświacie, nauce, kulturze i kulturze fizycznej został przyznany Chórowi NO NAME.
Artyści wągrowieckiego zespołu, który narodził się w 1999 roku, działają w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu.
NO NAME może poszczycić się licznymi wyróżnieniami zdobytymi w konkursach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
- To super wiadomość, że nasz Chór NO NAME dostał honorową nagrodę Miasta Wągrowca! Dla nas to naprawdę wielka sprawa i bardzo się cieszymy! Zawsze staramy się śpiewać pięknie i z całego serca. Cieszymy się, gdy nasze prezentacje podobają się słuchaczom, robią wrażenie i pokazują, jak fajnie jest śpiewać razem. Takie momenty jak ten pokazują również, że warto podejmować trud przygotowań, poświęcać swój czas na próby, występy.
Przez 25 lat naszej działalności występowaliśmy na wielu konkursach o różnym zasięgu, zdobywaliśmy nagrody reprezentując nasze miasto. Czujemy się bardzo docenieni, ponieważ Kapituła w tym roku nagradzając nasz Chór NO NAME, uhonorowała bardzo młodych mieszkańców Wągrowca, a takiego „ przypadku” w historii JAKUBA jeszcze chyba nie było - przyznali artyści i artystki z NO NAME
Wyróżnienie za działalność społecznikowską przyznano Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej BONA FIDES.
Swoimi odczuciami po przyznaniu nagrody podzieliła się z nami w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Bona Fides" Dagmara Kosińska - prezeska stowarzyszenia Bona Fides"
- Wyrażam wdzięczność i słowa podziękowania za przyznanie nam Honorowej Nagrody Miasta. Cieszę się, iż zostałay docenione działania naszej organizacji na rzecz osób z niepełnosprawnosciami. Jako stowarzyszenie funkcjonujemy konsekwentnie i z zaangażowaniem już 18 lat i jesteśmy żywym świadectwem tego, iż to działanie w grupie ludzi borykających się z podobnymi problemami jest jej ogromną siłą. Członkami stowarzyszenia są rodzice i opiekunowie dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami i to właśnie one, czyli podopieczni Bona Fides są naszą największą motywacją i dają nam siłe do pracy społecznej i realizacji celów stutowych.
- Prowadzimy niepubliczną placówkę oświatową - Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy OREW w Wągrowcu, w której dzieci i młodzież ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizują obowiązek szkolny, dla absolwentów ośrodka przy finansowaniu ze środków PFRON organizujemy wparcie w postaci opieki, aktywizacji fizycznej, intelektualnej, społecznej i zawodowej. A dla rodziców szeroko pojęte wsparcie i możliwość wymiany doświadczeń.
Statuetki zostaną wręczone oficjalnie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w sobotę, 26 lipca.