Najemcy nie mają już przewagi. Rynek biurowy przechodzi zwrot
W tym artykule:
Na rynku biurowym w stolicy aktywność deweloperska jest umiarkowana
Biorąc pod uwagę sektor biurowy w stolicy, w pierwszej połowie 2025 r. zostały dostarczone 3 projekty biurowe – The Bridge (51 800 mkw.) oraz Office House (27 800 mkw.), oba zlokalizowane w rejonie Ronda Daszyńskiego, a także nowa siedziba CD Projekt (5 600 mkw.) w strefie biurowej Wschód.
Avison Young podaje, że największą transakcją był zakup budynku Wronia 31 w Warszawie przez Uniqa Real Estate. Polski kapitał odpowiadał za 44 proc. wolumenu w warszawskim sektorze biurowym.
- Aktywność deweloperska pozostaje umiarkowana, lecz stabilna, z prawie 90 proc. nowej powierzchni powstającej w centralnych lokalizacjach. Strefy biurowe Centrum, Służewiec oraz CBD niezmiennie pozostają najbardziej atrakcyjne dla najemców, odpowiadając za 80 proc. całkowitej wynajętej powierzchni w Warszawie - wskazuje Agnieszka Bykowska, analityczka w Avison Young, cytowana w komunikacie.
Wzrosły opłaty eksploatacyjne
Avison Young podkreśla, że powierzchnie na najwyższych piętrach odznaczają się wyższymi stawkami czynszów, przekraczając średni czynsz w budynkach klasy A (ponad 30 euro/mkw./miesiąc).
- W związku z końcem okresu rozliczeniowego, odnotowaliśmy średni kwartalny wzrost opłat eksploatacyjnych o 3 proc. - zwraca uwagę Agnieszka Bykowska.
Średnia opłata eksploatacyjna wynosi 28,00 zł/mkw./miesiąc.
Mimo to właściciele nieruchomości nadal preferują długoterminowe umowy najmu. Standardem stają się kontrakty 7-letnie.
- Obserwujemy wyraźny zwrot w stronę „rynku wynajmującego”, który dyktuje warunki najmu oraz wpływa na znaczny spadek zachęt finansowych oferowanych najemcom - zaznacza analityczka.
W Warszawie jest więcej biurowych pustostanów
Jednocześnie Agnieszka Bykowska zwraca uwagę na lekki wzrost pustostanów – do 7,8 proc. (o 0,4 punktu procentowego kwartał-do-kwartału) w strefach centralnych oraz do 13,3 proc. (wzrost o 0,3 punktu procentowego kwartał-do-kwartału) w strefach poza centrum.
Z ponad 680 000 mkw. wolnej powierzchni biurowej w całej stolicy najwięcej znajduje się na Służewcu (ponad 223,9 tys. mkw.) oraz w Centrum (ponad 155,8 tys. mkw.).