Jak dostać nawet 4 tys. złotych ze świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych w 2025 r.?
W tym artykule:
Osoby dorosłe borykające się z różnymi stopniami niepełnosprawności często mają problemy z podjęciem pracy, która zapewniłaby im odpowiedni poziom budżetu domowego. Szczególnie w kwestii zapewnienia środków na zaspokojenie potrzeb związanych z ich niepełnosprawnością. Pomóc ma wprowadzone w styczniu 2024 roku świadczenie wspierające. Ile wynosi? Gdzie się o nie starać? Jakie dokumenty są potrzebne? Sprawdź!
Świadczenie wspierające - kto może się starać o nie?
Ten rodzaj wsparcia dla niepełnosprawnych przewidziano dla osób dorosłych, czyli takich, które ukończyły 18 rok życia. Taka osoba powinna mieć również decyzję wydaną przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, która ustala poziom wsparcia.
Uwaga!Starając się o decyzję ustalającą poziom wsparcia w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, musisz mieć status osoby z niepełnosprawnością. W praktyce oznacza to, że potrzebujesz potwierdzenia swojej niepełnosprawności w jednej z form:
- orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu,
- orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
- orzeczenia wydanego przez inny organ (np. KRUS)
Gdzie należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom wsparcia?
Osoby dorosłe, które borykają się z różnymi niepełnosprawnościami, wnioski o ustalenie poziomu wsparcia powinny kierować do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności:
- bezpośrednio;
- za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności;
- drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu informacyjno- usługowego Emp@tia.
Wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydając decyzję, jaki poziom wsparcia jest konieczny, będzie brał pod uwagę między innymi zdolność niepełnosprawnej osoby wnioskującej do wykonywania codziennych czynności. Poziom potrzebnego wsparcia określony zostanie w skali punktowej.
Gdzie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego?
Po otrzymaniu decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i ustaleniu przez niego potrzebnego wsparcia należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego. Warto jednak pamiętać, że poszczególne grupy osób, w zależności od określonej potrzeby poziomu wsparcia będą otrzymywać prawo do świadczenia wspierającego w różnym czasie.
Od 1 stycznia 2025 roku wnioski o świadczenie wspierające składać mogą osoby z poziomem wsparcia określonym w przedziale od 78 do 86 punktów.
Osoby z potrzebami określonymi w przedziale od 70 do 77 punktów o świadczenie wspierające będą mogły starać się dopiero od 1 stycznia 2026 roku.
Wnioski o przyznanie świadczenia wspierającego należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga, można to zrobić jedynie online, korzystając z:
- platformy PUE ZUS;
- portalu Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
- bankowość elektroniczną.
Ważne!Istotną sprawą jest to, aby wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego złożyć dopiero po uprawomocnieniu się decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jeśli wniosek o przyznanie świadczenia zostanie złożony wcześniej - to jak wyjaśnia ZUS - zostanie on bez rozpatrzenia.
Kwoty świadczenia wspierającego, czyli jaki jest poziom finansowania
Istnieje sześć poziomów finansowych określonych dla świadczeń wspierających. Jak można się domyślić, im większa potrzeba wsparcia, tym większe pieniądze mogą zostać przyznane. Sama wartość świadczenia wspierającego powiązana została z wysokością kwoty renty socjalnej.
Wysokość świadczenia wspierającego obliczana jest w zależności od uzyskanych punktów w decyzji od wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o niepełnosprawności punktów.
- 220 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów;
- 180 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów;
- 120 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów;
- 80 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów;
- 60 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
- 40 proc. renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów.
Świadczenie wspierające w kwocie określonej skalą punktową przyznawane jest na okres decyzji wydanej przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Ważne!Warto również wspomnieć, mówiąc o wysokości wypłacanego świadczenia, że jego kwota będzie waloryzowana. Wynika to właśnie z powiązania wysokości wypłacanego świadczenia z kwotą renty socjalnej, która podlega corocznej waloryzacji.