Niż genueński znowu nad Polską. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami
Przed załamaniem pogody ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opady dotarły do Polski już w poniedziałek, 7 lipca w godzinach popołudniowych. Będą nam towarzyszyły przez kilka następnych dni i lokalnie będą bardzo intensywne, choć meteorolodzy uspokajają, że nie tak, jak we wrześniu 2024 r. Modele meteorologiczne wskazują też, że w Lubuskiem intensywnych i długotrwałych opadów deszczu raczej nie odnotujemy. Padać będzie głównie na południu Polski.
Tak zmierza do nas niż
Szlak niżu genueńskiego przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego.
Prognoza pogody IMGW na wtorek
We wtorek, 8 lipca 2025, prognozowana przez model GFS 0.25° dobowa suma opadów w znacznej części kraju wynosi ponad 30 mm, a w części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego nawet 80-100 mm. Wyniki modelu ECMWF IFS 0.1° wskazują na wystąpienie największych sum opadów nieco bardziej na zachód, w woj. opolskim, śląskim, gdzie możliwe są wartości rzędu ponad 40 mm, a nawet do 120 mm w południowej części woj. śląskiego. Na odmienny scenariusz wskazuje model Cosmo 7 km, który sygnalizuje wystąpienie największych opadów na południu i wschodzie kraju. Zgodnie z tą prognozą wystąpiłyby tam opady o dobowej sumie 20-50 mm, a miejscami nawet do 80-120 mm (punktowo do 150 mm). Prognoza pochodząca z modelu Alaro 4 km wskazuje na zupełnie odmienny przebieg zjawisk. W omawianej dobie opadowej całkowita suma opadów powyżej 80 mm dotyczyć będzie znacznej części południowo-zachodniej Polski. Maksymalne wartości dobowej sumy opadów prognozowane przez ten model wynoszą do 170-200 mm i obejmują południową część woj. dolnośląskiego i opolskiego.
Kilka dni z intensywnymi opadami deszczu
W nocy z wtorku na środę omawiany niż dotrze nad południowo-wschodnią część Polski. Najnowsze wyniki modeli wskazują na zablokowanie dalszej wędrówki niżu na północny wschód i przebywanie jego ośrodka w rejonie Polski przez kilka kolejnych dni. Taka sytuacja prawdopodobnie będzie skutkowała istotnymi hydrologicznie opadami deszczu na obszarze południowej, wschodniej i środkowej Polski.
Prognozy mogą się zmienić
IMGW informuje, że obecne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Oznacza to, że prognozy nadal obarczone są znaczną niepewnością, jednak wyniki z najnowszych przebiegów modeli charakteryzują się większą spójnością w porównaniu z prognozami omówionymi w poprzednim komunikacie.
Podniesie się poziom rzek
Intensywne opady deszczu skutkować będą wezbraniami rzek. Obecna sytuacja hydrologiczna charakteryzuje się występowaniem na rzekach dominacji strefy stanów niskich. 75 proc. stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej.
W nadchodzącym tygodniu w obszarach występowania opadów atmosferycznych spodziewane są wzrosty stanów wody. Natomiast, w obszarach najbardziej intensywnych opadów, wzrosty będą gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Dużym zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia i zalania terenów zabudowanych.