Noc Otwartych Sądów. Tam zwykle wstęp mają tylko nieliczni
Wiosenna edycja Nocy Otwartych Sądów to nie tylko okazja, by wejść do budynków sądów bez wezwania czy pozwu, ale przede wszystkim możliwość zrozumienia, czym na co dzień zajmują się sędziowie, adwokaci, prokuratorzy czy kuratorzy sądowi.
Świdnik zaprasza całe rodziny
W piątek (23 maja) od godz. 18:00 do 22:00 w Sądzie Rejonowym Lublin–Wschód z siedzibą w Świdniku (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 2) na uczestników będą czekać m.in. symulacje rozpraw cywilnych, karnych i rodzinnych z udziałem prawników oraz studentów prawa z KUL i UMCS. Będzie można także wziąć udział w rozprawie wirtualnej, zakładając okulary VR, a dzieci spróbują swoich sił jako „mali prawnicy” – przymierzając togi i rozwiązując zagadki prawne.
Zorganizowane zostaną też gry i konkursy, wystawa zabytkowych ksiąg wieczystych, pokaz technik kryminalistycznych i umiejętności psa tropiącego, a na najmłodszych czekać będą strefy z watą cukrową, popcornem i lodami.
Wydarzenie otworzy o godz. 18:30 symulacja sprawy cywilnej z udziałem sędziego, adwokata, mediatora i radcy prawnego. W kolejnych godzinach odbędą się inscenizacje spraw karnych i rodzinnych, a o 20:30 – pokaz filmu w ramach sądowego kina plenerowego.
W Lublinie międzykulturowo. Będzie też o historii prawa
Tego samego dnia w godz. 17:00–20:00, swoje drzwi otworzy także Sąd Okręgowy w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 43. Program koncentrować się będzie na temacie mediacji i komunikacji międzykulturowej. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do studentów prawa.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć symulację rozprawy cywilnej z i bez mediacji, w której oś konfliktu stanowi różnica kulturowa. Oprócz tego zaplanowano wykład o językowych aspektach porozumienia międzykulturowego oraz warsztaty praktyczne.
Jak podkreślają organizatorzy, celem tej części Nocy Otwartych Sądów jest nie tylko prezentacja pracy sądu, ale również uwrażliwienie na znaczenie dialogu w zróżnicowanym społeczeństwie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy dokonać zapisu poprzez pocztę elektroniczną na adres e-mail: nocotwartychsadow@lublin.so.gov.pl. W wiadomości należy wskazać swoje imię i nazwisko. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest potwierdzenie przez organizatora uczestnictwa w zwrotnej wiadomości e-mail
Spotkanie ze światem zawodów prawniczych
W godz. 15:00–17:00, Sąd Rejonowy Lublin–Zachód przy ul. Krakowskie Przedmieście 76 zaprasza przede wszystkim młodzież i studentów zainteresowanych karierą prawniczą.
W sali rozpraw nr 1 odbędą się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów: mediatorem, adwokatem, prokuratorem i sędzią. Goście nie tylko opowiedzą o codziennych obowiązkach i wyzwaniach, ale także pokażą, jak ich praca wpływa na życie społeczne i jak ściśle powiązana jest z funkcjonowaniem sądu.
Po części merytorycznej głos zabierze prezes sądu, sędzia Marcin Uliasz, który przybliży historię zabytkowego budynku sądowego, a następnie oprowadzi chętnych po sądowych przestrzeniach.
Program:
- 15:10 – otwarcie przez Prezesa SR Lublin–Zachód,
- 15:15 – mediator Paweł Kłudka (PCM Lublin),
- 15:30 – adwokat Maciej Chorągiewicz,
- 15:45 – prokurator Diana Tylus,
- 16:00 – sędzia Mariusz Włodek,
- 16:15 – opowieść o historii budynku i zwiedzanie.
Więcej informacji: www.lublin-zachod.sr.gov.pl
Zwiedzanie i rozprawa karna w Hrubieszowie
Do akcji dołącza również Sąd Rejonowy w Hrubieszowie przy ul. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” 7. W godzinach 16:00–20:00 mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego będą mieli wyjątkową okazję, by lepiej poznać codzienną pracę lokalnego sądu.
W programie znalazło się zwiedzanie gmachu sądu, prelekcje na temat roli wymiaru sprawiedliwości oraz specjalnie przygotowana inscenizacja sprawy karnej. Wydarzenie ma na celu przybliżenie sądownictwa oraz zachęcenie młodych osób do rozważenia kariery prawniczej.