Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Szczecinie: wciąż bez decyzji wojewody
Decyzję o nocnym zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych radni Szczecina podjęli niejednogłośnie w połowie czerwca. Przeciw w uchwale głosowali radni PiS (zdanie zmienili w ostatniej chwili). Sprzeciw wyrażali też właściciele sklepów, których zakaz dotknie oraz grupa aktywistów, według których prohibicja to zamach na wolność gospodarczą.
Zgodnie z prawem, aby jakakolwiek uchwała samorządu weszła w życie, musi być opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wcześniej, w przeciągu miesiąca, prawnicy wojewody powinni zbadać, czy została ona podjęta zgodnie z prawem.
Co ciekawe, większość uchwał podjętych na czerwcowej sesji zyskała już akceptację wojewody i jest opublikowana w DUWZ.
Na decyzję w sprawie prohibicji wojewoda ma jeszcze kilka dni. Jak ustaliliśmy, służby prawne sprawdzają wątki podniesione przez aktywistów. Jeśli uchwała nie będzie miała błędów, wejdzie w życie 14 dni od opublikowania w DUWZ. Zakaz wszedłby w życie około połowy sierpnia.
Przypadki zakwestionowania nocnych zakazów sprzedaży alkoholu wystąpiły już w innych gminach. W latach 2018-2024 prohibicję uchwalono w 176 samorządach. Dziewięć gmin same uchyliły wcześniej wprowadzony zakaz, w pięciu samorządach wojewoda uchylił uchwałę lub jej część. W jednej gminie nieważność uchwały stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Na początku roku wojewoda poznański unieważnił prohibicję dla dzielnicy Jeżyce. Powodem był brak opinii rady osiedla.
W Gliwicach, na wniosek jednego z przedsiębiorców, sąd administracyjny uchylił uchwałę, m.in. dlatego, że rady osiedli nie odpowiedziały na wnioski miasta o opinię. Podobna sytuacja jest w Szczecinie. Do rad osiedli, trafiły co prawda wnioski o zaopiniowanie pomysłu, ale odpowiedziały na nie tylko niektóre rady. Zdaniem sądu brak reakcji rady nie może być argumentem dla radnych, że procedura opiniowania została dochowana. Po takim wyroku można się więc spodziewać, że podobnych argumentów użyją osoby, które będą chciały podważyć szczecińską uchwałę, jeśli wojewoda da jej zielone światło.
Jeśli uchwała wejdzie w życie, będzie obowiązywała sklepy i stacje benzynowe (a nie miejsca, gdzie alkohol jest spożywana na miejscu) w godz. 23-6.
Uchwała o nocnym zakazie sprzedaży alkoholu nie dotyczy fragmentu nadodrzańskich bulwarów po prawej stronie Odry (między Mostem Długim, a Trasa Zamkową). Na nich dopuszczono picie alkoholu niskoprocentowego.