Nowe miasto w województwie lubelskim. Prawa miejskie odzyska po prawie 80 latach
W tym artykule:
Historia praw miejskich Janowa Podlaskiego
Decyzja o przywróceniu praw miejskich ma wymiar nie tylko administracyjny, ale przede wszystkim historyczny i symboliczny. Janów Podlaski utracił status miasta w 1944 roku i przez dekady funkcjonował jako wieś. Wcześniej miał prawa miejskie nadane jeszcze w XV wieku - po raz pierwszy w 1465 roku. Powrót do miejskiego statusu zbiega się z jubileuszem 560-lecia istnienia Janowa jako ośrodka miejskiego.
Proces poprzedzony był konsultacjami społecznymi, które odbyły się w marcu 2025 roku.
Nowe miasta w Polsce w 2026 r.
Pozytywna opinia ministerstwa sprawiła, że Janów Podlaski znalazł się w gronie sześciu miejscowości, które z początkiem 2026 roku staną się miastami. Oprócz Janowa, nowe miasta pojawią się również w województwach mazowieckim (Stanisławów, Małkinia Górna, Staroźreby), opolskim (Branice) i śląskim (Janów k. Częstochowy).
Nowe miasta w woj. lubelskim w 2025 r.
1 stycznia 2025 r. siedem miejscowości w pięciu województwach otrzymało prawa miejskie. Na mapie woj. lubelskiego pojawiły się trzy nowe miasta: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Wszystkie leżą w powiecie puławskim i są stolicami sąsiadujących ze sobą gmin. Łączy je też historia. Każde z nich prawa miejskie utraciły w 1870 r. ukazem cara Rosji Aleksandra II. Była to forma represji za poparcie okazane powstańcom styczniowym.
Z czego słynie Janów Podlaski?
Janów Podlaski od lat kojarzony jest nie tylko z historią, ale także z hodowlą koni czystej krwi arabskiej - słynna stadnina stanowi jeden z symboli regionu.
Podczas 55. Aukcji Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland w sierpniu 2024 r. sprzedano 10 koni za ok. 640 tys. euro. Rekordowy pod względem sprzedaży był 2015 r., kiedy na Pride of Poland wylicytowano 24 konie za blisko 4 mln euro.