Nowe zasady w sanatorium z NFZ. Kolejki będą krótsze? Więcej lekarzy teraz potwierdzi skierowanie do uzdrowiska
Na leczenie uzdrowiskowe w Kujawsko-Pomorskiem czeka się obecnie ok. 6-8 miesięcy. Jest szansa, że kolejka się skróci, gdyż od lipca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Zgodnie z nią, rozszerzono listę lekarzy, którzy mogą potwierdzać skierowania.
Takie uprawnienia mają obecnie: lekarze specjaliści w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, lekarze specjaliści w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej po ukończonym kursie z zakresu podstaw balneologii, lekarze specjaliści w dziedzinie reumatologii lub ortopedii po ukończonym kursie z zakresu podstaw balneologii. Lekarze dokonujący aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej zatrudniani są w Narodowym Funduszu Zdrowia.
- W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ skierowania są rozpatrywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, według których skierowanie powinno być rozpatrzone przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni od dnia jego wpływu do tego oddziału. Termin ten może być przedłużony w wyjątkowych przypadkach, nie więcej jednak niż o 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
W regionie też podleczymy zdrowie
Sprawdziliśmy, jakie schorzenia podleczymy w sanatoriach w naszym regionie.
W przypadku Ciechocinka są to choroby górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, narządu ruchu, a także cukrzyca, osteoporoza i otyłość.
Do Inowrocławia skierują nas, jeśli mamy choroby: kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia).
Z kolei Wieniec-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób: kardiologicznych i nadciśnienia, ortopedyczno-urazowych i reumatologiczych.
Sanatorium last minute
Można szybciej wyjechać do sanatorium z NFZ korzystając z tzw. zwrotów.
- Chętnie decydują się na nie osoby, dla których najważniejszy jest czas. Chcą szybko wyjechać do sanatorium i są dyspozycyjni, np. seniorzy - emeryci. Musimy bowiem wiedzieć, że wyjazd ze zwrotu może nastąpić już za kilka dni, a nie - jak w normalnym trybie - za minimum 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka.
O zwroty należy pytać w oddziale NFZ, w którym składało się wniosek. Mieszkańcy regionu mogą dowiadywać się w siedzibach K-P OW NFZ:
- w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33,
- w Delegaturze we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16,
- w Delegaturze w Toruniu, przy ul. Szosa Chełmińska 33.
Można zgłaszać się w poniedziałki w godz. 8-18 i od wtorku do piątku, w godz. 8-16.
Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można też uzyskać: od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16, pod nr tel.: 52 325 29 25, 52 325 29 34 oraz 800 190 580 (bezpłatna infolinia NFZ).
Barbara Nawrocka zaznacza, że z wcześniejszego wyjazdu ze zwrotu może skorzystać tylko osoba, której skierowanie zostało już rozpatrzone pozytywnie i otrzymała ona swój numer w kolejce oczekujących. Z wyjazdów "last minute" mogą skorzystać osoby, którym upłynęło już 18 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia w sanatorium. Ta zasada nie obowiązuje osób, które nigdy nie korzystały z leczenia w uzdrowisku w ramach NFZ i będą jechały po raz pierwszy.