Ósmoklasisto, czas na wybór szkoły! We Włocławku przygotowano szeroką ofertę kształcenia. Rekrutacja, terminy, zasady
W tym artykule:
Tyle miejsc przygotowano w szkołach ponadpodstawowych we Włocławku
Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026 rozpoczął się we Włocławku 12 maja 2025. Trwać będzie do 13 czerwca. Łącznie, we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych, przygotowano blisko 1100 miejsc dla pierwszoklasistów. W roku szkolnym 2025/2026 we włocławskich szkołach zaplanowano 42 oddziały, najwięcej w technikach, a najmniej w szkołach branżowych:
- 14 oddziałów w liceach ogólnokształcących,
- 22 oddziały w technikach,
- 6 oddziałów w szkołach branżowych I stopnia.
- Zapraszamy wszystkich absolwentów klas VIII do zapoznania się z szeroką ofertą szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących funkcjonujących na terenie miasta Włocławek. Nasze placówki kształcą w różnorodnych kierunkach, dysponują nowoczesnymi pracowniami, posiadają świetnie wyposażoną bazę sportową, a ich uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminach – informuje włocławski ratusz.
Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie. Na stronie poświęconej rekrutacji, poza złożeniem wniosku, można też zapoznać się w ofertą poszczególnych szkół i sprawdzić ważne terminy.
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych we Włocławku
W czasie trwania internetowej rejestracji, trzeba zalogować się na platformie i wypełnić wniosek. Uczniowie mogą wybrać trzy szkoły, a w każdej z nich wskazać dowolną liczbę wybranych przez siebie oddziałów. Szkołę, na której najbardziej im zależy, trzeba wskazać jako placówkę pierwszego wyboru. Profile trzeba ustawić w kolejności według swoich preferencji.
Co istotne, wypełniony elektronicznie wniosek, trzeba wydrukować i podpisać, a następnie dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru. Do wniosku trzeba dołączyć także dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów rekrutacyjnych, np.: oświadczenie o wielodzietności kandydata, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiad przedmiotowych, czy tytułu laureata konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Później uczniowie do szkoły pierwszego wyboru muszą donieść także świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (oryginały). Będzie na to czas od 24 czerwca do 8 lipca 2025 roku (do godz. 15). Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 15 lipca 2025 o godzinie 12. Na potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie czas tylko do 18 lipca do godz. 15. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych znane będą 21 lipca o godz. 15.
Różnorodna oferta szkół ponadpodstawowych we Włocławku
Monika Jabłońska, zastępca prezydenta Włocławka zaznacza, że szkoły ponadpodstawowe stoją obecnie przed różnymi wyzwaniami.
- Szkolnictwo ponadpodstawowe obecnie stoi przed wieloma wyzwaniami, wynikającymi z niżu demograficznego, a także ze względu na wyzwania zmieniającego się rynku pracy i rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. Myślę, że w każdej włocławskiej szkole znajdzie się miejsce dla tych, którzy myślą, by nie kończyć swojego etapu edukacji na szkole ponadpodstawowej i dla tych, którzy kończąc szkołę, mieć już konkretny zawód i rozpocząć pracę zawodową. To jest bardzo ważne przy przygotowaniu i profilowaniu oferty kształcenia – zaznacza Monika Jabłońska.
Włocławskie licea ogólnokształcące w roku szkolnym 2025/2026 proponują uczniom klas pierwszych kształcenie między innymi na profilach: biologiczno-chemicznym, matematyczno-geograficznym, matematyczno-fizycznym, społeczno-prawnym, medialnym, psychologiczno-pedagogicznym, czy matematyczno-informatycznym.
Włocławskie technika będą kształciły między innymi w następujących zawodach: technik geodeta, architektury krajobrazu, ochrony środowiska (specjalność pożarnictwo/ratownictwo), usług fryzjerskich (spec. wizaż/barbering), ekonomista, logistyk, elektryk, programista, informatyk, pojazdów samochodowych, elektromobilności, reklamy, robotyk.
Szkoły branżowe I stopnia we Włocławku kształcić będą uczniów w następujących zawodach:
- monter sieci i instalacji sanitarnych,
- monter zabudowy i robót wykończeniowych,
- fryzjer,
- kucharz,
- kelner,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- kierowca mechanik,
- elektromechanik pojazdów samochodowych,
- operator obrabiarek skrawających,
- ślusarz.
Szkoły ponadpodstawowe zmieniły się na przestrzeni lat
Monika Jabłońska zaznacza, że oferta włocławskich szkół jest bardzo różnorodna. Dodaje też, że jest to zupełnie inna szkoła ponadpodstawowa, niż była 30-40 lat temu.
- To są pracownie patronackie, to jest współpraca z uczelniami wyższymi, to są wyjazdy za granicę w ramach Erasmus+, praktyki, staże. To są profesjonalnie przygotowane pracownie w zakresie nauki języków i różnych zawodów. Zachęcam ósmoklasistów i rodziców do spokojnego zastanowienia się nad tym, jaką drogę mają wybrać dzieci, tak żeby mogły mieć i zawód i profesjonalną wiedzę. Włocławskie szkoły biorą udział w wielu projektach unijnych. Licea i technika uczestniczą w dużym projekcie, jakim jest dostosowanie kształcenia ogólnego do potrzeb rynku pracy, dlatego tegoroczni uczniowie drugich i trzecich klas w wakacje będą mieli staże w firmach. Kolejnym dużym projektem jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Jako samorząd staramy się stworzyć jak najwięcej możliwości młodym ludziom, aby mogli wybierać dalszą drogę kształcenia, czy drogę zawodową – podkreśla Monika Jabłońska.