Pierwszy taki raport: młodzi wobec światowych kryzysów
Raport jako wezwanie do działania
Strategiczny Sojusz Katolickich Uniwersytetów Badawczych (SACRU) zaprezentował swoją pierwszą wspólną publikację zatytułowaną „Driving Global Change”. Raport ukazuje konkretne działania siedmiu uczelni partnerskich na rzecz wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jest to zaproszenie do refleksji i działania dla uczelni, decydentów, mediów i wszystkich zaangażowanych w życie społeczne.
Wspólna praca studentów i wykładowców
Dokument powstał dzięki zaangażowaniu 15 studentów i wykładowców. Znaleźć w nim można m.in. projekt podcastu MindCast portugalskiej studentki psychologii Sofii Torneiro, który ma na celu przełamywanie tabu wokół zdrowia psychicznego oraz inicjatywę Boston College dotyczącą dostępu do wody pitnej w Amazonii. Chilijski Papieski Uniwersytet Katolicki przedstawił natomiast analizę strategii klimatycznych, zachęcając do nowego spojrzenia na relację człowieka z naturą w świetle encykliki Laudato si’. Podkreśla też rolę uniwersytetów w kształtowaniu ekologicznej świadomości oraz w tworzeniu sprawiedliwych i zrównoważonych polityk publicznych.
„Ten dokument przypomina nam, że troska o nasz wspólny dom to nie tylko kwestia naukowa czy polityczna, ale moralny imperatyw, który wymaga naszej zbiorowej świadomości i kreatywności” – podkreśla prof. Zlatko Skrbis, przewodniczący SACRU i rektor Australian Catholic University.
Młodzi jako motor zmian
„Stawienie czoła globalnym wyzwaniom wymaga nie tylko wiedzy uznanych naukowców, ale również perspektywy młodych badaczy i studentów” – mówi prof. Pier Sandro Cocconcelli, sekretarz generalny SACRU z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie
W skład SACRU wchodzą uniwersytety z Australii, USA, Chile, Brazylii, Japonii, Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Ich wspólną misją jest rozwój szkolnictwa wyższego dla dobra wspólnego poprzez współpracę międzynarodową.