Pies też może mieć udar. Jak chronić przed upałem nasze zwierzęta?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada tropikalną noc z 2 na 3 lipca 2025 r., z temperaturą minimalną powyżej 20 stopni Celsjusza. Po niej prognozowany jest upalny czwartek. Temperatura może wynieść od 31 do 35 stopni Celsjusza.
Jakie są objawy udaru u psa?
W taką pogodą męczą się wszyscy, także psy, które 1 lipca mają swoje święto. Jak z nimi postępować w trakcie upałów? Przede wszystkim unikać spacerów w najgorętszych porach dnia. - W upalne dni temperatura około 20 cm nad chodnikiem może wynosić nawet 60 stopni Celsjusza. W związku z tym nasze zwierzęta są narażone na poparzenia opuszek łap oraz skóry brzucha, a także przegrzanie organizmu - tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska. - Optymalną porą na aktywność fizyczną z psem są więc wczesne godziny poranne oraz wieczór, po zachodzie słońca.
Specjaliści uczulają na to, że psy - szczególnie o jasnej i krótkiej sierści - mogą doznać poparzeń słonecznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów z niewielką ilością owłosienia, jak nos, uszy, brzuch czy pachwiny. - Warto więc zabezpieczyć psa, który długo przebywa na słońcu, używając specjalnych kremów z filtrami przeciwsłonecznymi - zaleca Małgorzata Głowacka.
Jak rozpoznać udar cieplny u psa?
- Objawy to m.in. nadmierne ziajanie, szybki i płytki oddech, trudności w poruszaniu się, a nawet utrata przytomności - wylicza specjalistka. - Pies może również wyglądać jakby był bardzo zmęczony, mieć chwiejny chód, a wręcz nie kontrolować swojego ciała.
Weterynarz podkreśla, że w takiej sytuacji liczy się szybka reakcja.
- Zwierzę należy przenieść w chłodne, zacienione miejsce, można owinąć je w tkaninę zamoczoną w chłodnej wodzie i ustawić w pobliżu wentylatora lub klimatyzatora oraz podać mu wodę. To pierwsza pomoc w przypadku przegrzania. Następnie niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii - zaleca Małgorzata Głowacka.
Nie zostawiaj psa w samochodzie!
Do udaru dochodzi wskutek przegrzania organizmu, dlatego w upalne dni w żadnym wypadku nie można zostawiać psów w samochodzie.
- Nawet na chwilę, nawet w cieniu, nawet przy otwartym oknie - zaznacza Małgorzata Głowacka. - W ciągu pięciu minut temperatura w środku pojazdu może dochodzić do 40 stopni Celsjusza i wzrasta z każdą minutą. Ryzyko przegrzania i udaru cieplnego jest zbyt wysokie.
Każdego dnia, a w upały szczególnie, pies potrzebuje stałego dostępu do wody pitnej. - Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza u szczeniąt i psich seniorów. Zadbajmy też o to, by w czasie dłuższych spacerów lub podróży mieć ze sobą butelkę wody dla pupila i miskę turystyczną - poleca specjalistka.
Nie pozostawiajmy też psich posiłków na słońcu ani w nagrzanych pomieszczeniach, ponieważ jedzenie może szybko się popsuć. - Zasada jest prosta: miskę wystawiamy na 15-20 minut, a niezjedzone resztki zabieramy - kwituje weterynarz.