Planetarium w Szczecinku. Projektant wycofał się z podpisania umowy
W pierwszej połowie marca miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej planetarium wraz z dostrzegalnią astronomiczną. Ten został w miniony wtorek (8 lipca) unieważniony.
Jeszcze w czerwcu miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę spośród tych złożonych w pierwszym postępowaniu przetargowym. Wygrało je konsorcjum firm: Lider Architektura MIJO z Warszawy i jej poznański partner MODO architektura. W miniony poniedziałek miasto wezwało wykonawcę do podpisania umowy. Podpisy pod stosownym dokumentem miały zostać złożone w najbliższy czwartek. Wykonawca jednak się wycofał z powodów formalnych. Złożył on pismo informujące o braku możliwości spełnienia jednego z warunków dotyczącego dostarczenia umowy regulującej współpracę - umowy konsorcjum.
- Stan faktyczny jaki zaistniał w przedmiotowej sprawie, gdzie wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, uchylił się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego w konsekwencji prowadzi do niemożności zawarcia umowy i uzasadnia unieważnienie postępowania przez zamawiającego - czytamy w uzasadnieniu decyzji o unieważnieniu przetargu.
Ratusz jednak się nie poddaje i nie rezygnuje ze swoich planów. Właśnie ogłoszony został kolejny przetarg. Do zadań przyszłego wykonawcy będzie należało nie tylko opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i uzgodnień pozwalających na rozpoczęcie i realizację robót budowlanych. Zwycięzca przetargu będzie musiał także sprawować nadzór nad całością prac.
Sam projekt obejmuje budowę wielofunkcyjnego planetarium, gdzie będzie mieścić się centrum edukacyjne wraz z interaktywnymi wystawami i kawiarnią, adaptację wieży ciśnień na wieżę widokową, a także kompleksowe zagospodarowanie przyszłego terenu. Powstaną tu również ścieżki edukacyjne w formie orbitalnych tarasów, gdzie usytuowanych będzie szereg tablic z informacjami o wszechświecie.
Projekt kompleksu obiektów, które wejdą w skład planetarium, został zaprezentowany w styczniu tego roku. Został on opracowany przez warszawską Pracownię Mijo. Z kolei sama koncepcja budynku ma odzwierciedlać to, co dzieje się w kosmosie - zainspirowana ona została Pasem Kuipera oraz pierścieniami planetarnymi. Centralny element obiektu będą stanowiły dwa pierścienie, gdzie jeden z nich będzie służył jako taras widokowy, a drugi będzie funkcjonował jako planetarium.
Potencjalni wykonawcy mają czas do 16 lipca na złożenie swoich ofert. To jednak dopiero pierwszy z wielu kroków prowadzących do powstania obiektu. Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej, przyjdzie czas na szukanie wykonawcy. Wówczas poznamy cenę całej inwestycji.
Większość środków na sfinansowanie tego przedsięwzięcia ma pochodzić z unijnej kasy. Szczecinek ma już przyznane 27 mln złotych z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Spora część dofinansowania ma zostać przeznaczona właśnie na budowę centrum astronomicznego.