Polacy coraz sprytniej podróżują. Te triki pomagają zaoszczędzić, ale tylko nieliczni o nich wiedzą. Sprawdź porady na tanie podróżowanie
Tanie podróżowanie, ale jak to zrobić?
W erze social mediów, aplikacji podróżniczych i algorytmów promocji mogłoby się wydawać, że tanie podróżowanie to umiejętność powszechna. Tymczasem najnowsze badanie „Podróże Polaków 2025” przeprowadzone przez firmę Sabre, ujawnia, że jedynie 4 na 10 osób deklaruje, że zna triki, które pozwalają nie przepłacać za bilety. Co więcej, tylko 18 proc. respondentów przyznaje, że potrafi skutecznie wykorzystać tzw. cyber-hacki do obniżenia ceny lotów.
Z badania wynika, że 40 proc. Polaków liczy na oferty last minute jako sposób na ograniczenie kosztów. Inni próbują planować z wyprzedzeniem i wybierają konkretne dni tygodnia – szczególnie wtorki i środy – kiedy bilety bywają tańsze. Niemal co trzeci ankietowany sprawdza ceny w różnych konfiguracjach: po wylogowaniu, zmianie przeglądarki czy usunięciu ciasteczek.
– Polacy mają wiele różnych strategii oszczędzania przy planowaniu podróży. Obok znajomości interfejsów sprzedaży przydatna okazuje się też intuicja, bo nie jest możliwe, żeby tę technologię zwyczajnie „rozgryźć” raz na zawsze. Na dynamiczne ustalanie cen biletów składa się wiele czynników, dlatego ich zmiany bywają dla wielu podróżnych niezrozumiałe i zaskakujące, a przecież chcemy sprawić, żeby wymarzone wakacje nie nadszarpnęły naszego portfela – tłumaczy Grzegorz Surma, ekspert Sabre.
Gdzie jeszcze tniemy koszty? Noclegi i jedzenie pod lupą
Największym obciążeniem dla podróżniczego budżetu okazują się noclegi – stanowią aż 35 proc. wszystkich wydatków. Choć ceny mogą odstraszać, Polacy nie rezygnują z wyjazdów. Zamiast tego sięgają po sprawdzone triki. 37 proc. badanych deklaruje, że zna sposoby na obniżenie kosztów noclegu np. rezerwując z dużym wyprzedzeniem, wybierając alternatywne miejsca zakwaterowania lub korzystając z kodów rabatowych. Połowa podróżników oszczędza również na jedzeniu, decydując się na samodzielne przygotowanie posiłków, zamiast stołować się na mieście.
Podejście do planowania i oszczędzania różni się także w zależności od płci. Kobiety częściej planują podróże z wyprzedzeniem – 57 proc. z nich kupuje bilety i rezerwuje noclegi na długo przed wyjazdem. Mężczyźni są mniej przewidujący i częściej kierują się spontanicznością.
Kobiety czy mężczyźni. Kto bardziej lubi oszczędzać?
Co ciekawe, kobiety chętniej korzystają z internetu w poszukiwaniu darmowych atrakcji (50 proc. kobiet vs. 28 proc. mężczyzn). Z kolei panowie znacznie rzadziej rezygnują z dopłaty za miejsce obok bliskich w samolocie – tylko 25 proc. decyduje się na tańszy wariant bez wyboru siedzenia, podczas gdy wśród kobiet ten odsetek wynosi 41 proc.
Polacy coraz częściej korzystają z programów zniżkowych i aplikacji zakupowych. 56 proc. osób korzysta z kodów rabatowych i cashbacków, a 53 proc. rezygnuje z płatnych atrakcji na rzecz darmowych alternatyw.
Badanie „Podróże Polaków 2025” zostało zrealizowane przez firmę IQS na zlecenie Sabre w dniach 15–28 kwietnia 2025 roku metodą CAWI. Próba objęła 1042 osoby powyżej 18. roku życia i została dobrana zgodnie z reprezentacją populacji pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości.