Policja i medycy zawiązują współpracę, aby przeciwdziałać przemocy
Rosnąca skala przemocy wobec służb medycznych stała się przyczyną nawiązania współpracy medyków i policjantów. Seria wzajemnych szkoleń ma zwiększyć bezpieczeństwo i przygotować służby na różne sytuacje.
We wtorek 1 lipca w siedzibie Klubu Policyjnego KWP w Poznaniu poszło do spotkania przedstawicieli środowiska medyków z zarządem wielkopolskiej policji.
Rosnąca fala przemocy wobec służb medycznych w województwie wielkopolskim skłoniła te dwie grupy do współpracy.
W uroczystym podpisaniu porozumienia między obiema stronami uczestniczyli nadinsp. Tomasz Olczyk, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej WIL dr n.med. Krzysztof Kordel oraz Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej WIL lek. med. Marcin Koralewski
Kilkadziesiąt przypadków w ciągu ostatnich miesięcy
Z danych jakie posiada Wielkopolska policja do tej pory w regionie doszło 36 zdarzeń, które stwarzały zagrożenie dla medyków i ratowników medycznych. Zazwyczaj osobą, która stosuje przemoc i stwarza zagrożenie jest osoba wobec której medycy podejmują czynności ratunkowe.
Aby zapobiegać takim sytuacją wielkopolscy policjanci przeprowadzą serię szkoleń dla środowiska medycznego. Specjalne zajęcia poruszą takie kwestie jak samoobrona czy radzenie sobie psychologiczne z sytuacjami zagrożenia zdrowi i życia.
Medycy odwdzięczą się policjantom ucząc ich m.in. tego jak rozróżnić osoby chore od tych znajdujących się pod wpływem używek.