Policjanci z pow. karkonoskiego z zarzutami. Ujawniali informacje
Sprawa dotyczy okresu od 23 marca 2023 roku do 3 kwietnia 2023 roku. Jak ustalili śledczy oraz funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji KGP, czterech policjantów, podlegających Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, ujawniło, osobie postronnej, informacje znajdujące się w Krajowym Systemie Informacji Policyjnej.
Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, 1 lipca 2025 roku, na terenie powiatu karkonoskiego, zatrzymano 5 osób, w tym 4 funkcjonariuszy Policji, podejrzanych o przekroczenie uprawnień służbowych, między innymi poprzez przekazywanie informacji stanowiących tajemnicę służbową, osobie nieuprawnionej, a także osobę, której bezprawnie przekazywano te informacje - infromuje dzisiaj Ewa Węglarowicz-Makowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty przekroczenia, w okresie od 25 marca 2023 roku do 3 kwietnia 2023 roku, uprawnień służbowych, poprzez ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji które uzyskali jako funkcjonariusze Policji z Krajowego Systemu Informacji Policji w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz w ramach czynności operacyjnych, wykonywanych w sprawie poszukiwawczej, czym działali na szkodę interesu publicznego.
Ponadto jednemu z policjantów, przedstawiono także dodatkowe zarzuty, dotyczące obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w postaci alkoholu, dwóm funkcjonariuszom Policji, w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie prawa.
Policjantom, za zarzucane im przestępstwa, grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Zarzuty popełnienia przestępstwa usłyszał także: 47-letni mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który nakłonił funkcjonariusza Policji do przekazania mu informacji niejawnych z Krajowego Systemu Informacji Policji i z ustaleń operacyjnych, między innymi, dotyczących ustalenia miejsca pobytu osoby poszukiwanej, a które to informacje, podejrzany przekazał osobie zainteresowanej, umożliwiając jej tym samym, dalsze ukrywanie się przed organami ścigania.
Zarzucane mu przestępstwo, kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 231 § 2 kk i art. 266 § 2 kk i art. 239 § 1 kk, zagrożone jest karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Złożyli wyjaśnienia - mówi Ewa Węglarowicz-Makowska.
Na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy wobec jednego z policjantów oraz 3 miesięcy wobec 47-letniej osoby , która nakłoniła go do bezprawnego przekazywania jej informacji, stanowiących tajemnicę służbową.
W stosunku do pozostałych podejrzanych, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego, w kwocie 15.000 zł, dozoru policji do oraz zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji.
Podejrzani, to funkcjonariusze podlegli Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w służbie : dwóch od 24 lat, jeden od 21 oraz jeden od 13 lat.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nie podaje, w których komisariatach pracowali zatrzymani policjanci. Wiadomo jedynie, że to osoby z długim stażem w policji.
Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze ma komisariaty w
- Jeleniej Górze
- Karpaczu
- Kowarach
- Szklarskiej Porębie
- punkty przyjęć interesantów w Piechowicach i Starej Kamienicy'
- rewir w Podgórzynie