Politechnika Bydgoska ma pomysł na żywotność turbin wiatrowych. Nawiązała współpracę z firmą Eurowind Energy
„Partnerstwo Eurowind Energy i PBŚ ma na celu rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze odnawialnych źródeł energii” - informuje firma.
Partnerem po stronie bydgoskiej uczelni jest zespół badawczy kierowany przez dziekana Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na PBŚ - profesora Macieja Dutkiewicza, który specjalizuje się w diagnostyce technicznej i modelowaniu systemów dynamicznych.
Monitorują parametry turbin
„Celem projektu jest monitorowanie i diagnozowanie stanu technicznego turbin wiatrowych, w tym zwiększenie efektywności ich pracy, ograniczenie zużycia oraz wczesne wykrywanie potencjalnych awarii” - informuje Eurowind.
System monitorowania turbin analizuje szereg parametrów: drgania i przechyły, prędkość obrotową wirnika i generatora, nachylenie łopat, odchylenie turbiny względem kierunku wiatru, warunki klimatyczne (wiatr, temperatura, oblodzenie), które pozwalają na ocenę stanu technicznego obiektu.
- Dzięki zastosowanym modelom, system umożliwia nie tylko ocenę obecnego stanu technicznego turbiny, ale również prognozowanie jej zużycia i potencjalnych uszkodzeń w przyszłości. Co więcej, opracowane w ramach projektu systemy tłumienia drgań mogą realnie wydłużyć żywotność i zwiększyć wydajność turbin - mówi prof. Maciej Dutkiewicz.
Łączą doświadczenia
- Eurowind Energy i Politechnika Bydgoska chcą wspólnie wspierać rozwój nowoczesnych i zielonych technologii, dzielić się wiedzą oraz budować lokalne kompetencje, które są potrzebne w czasie transformacji energetycznej Polski. Połączenie doświadczenia przemysłu z potencjałem naukowym uczelni to najlepszy sposób na realne i potrzebne zmiany, zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki - mówi Małgorzata Szambelańczyk, prezeska Eurowind Energy.
Projekt badawczy PBŚ jest na tyle ciekawy i ważny dla transformacji energetycznej, że może być wykorzystany także (dzięki metodzie transfer learning) na innych jednostkach wiatrowych.