Politechnika Rzeszowska łączy się z kosmosem: rozmowa z polskim astronautą
W sobotę, 5 lipca Politechnika Rzeszowska połączy się z kosmosem. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w warsztatach i wyjątkowej rozmowie na żywo z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim astronautą na pokładzie ISS.
Politechnika Rzeszowska zaprasza na wyjątkowe, kosmiczne wydarzenie edukacyjne dla dzieci od 8. roku życia, młodzieży i studentów.
Organizatorem są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna POLSA i ESA. Politechnika Rzeszowska jest współorganizatorem.
Całodniowe spotkanie z nauką i przestrzenią kosmiczną
Już 5 lipca 2025 roku (sobota) w budynku Rektoratu (al. Powstańców Warszawy 12) w godzinach 8:30–17:00 odbędzie się całodniowe spotkanie z nauką i przestrzenią kosmiczną, którego kulminacją będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Podczas transmisji uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, pierwszym polskim astronautą biorącym udział w misji IGNIS.
Młodzież, wyłoniona w konkursie „Zapytaj astronautę” organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA.gov.pl), zada pytania bezpośrednio z Ziemi... na orbitę!
Wydarzenie towarzyszy misji edukacyjnej realizowanej w ramach programu ARISS i obejmuje również wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami sektora kosmicznego oraz bogaty program warsztatów technicznych.
Uczestnicy będą mogli m.in. projektować w 3D, budować rakiety pneumatyczne, poznawać technologie ochrony termicznej statków kosmicznych, a także eksplorować interaktywną strefę pikniku edukacyjnego — z łazikami, strefą VR, stanowiskami naukowymi i fotobudką kosmiczną.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife, popularyzator nauki i ekspert od eksploracji kosmosu.
Program wydarzenia:
- godz. 8:30–9:00 – rejestracja uczestników
- godz. 9:00–10:00 – pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
- godz. 10:15 – rozpoczęcie części głównej w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
- godz. 10:15–10:25 – przywitanie uczestników
- godz. 10:25–10:50 – wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
- godz. 10:50–11:25 – przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
- godz. 11:28–11:38 – połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
- godz. 11:38–11:50 – podsumowanie połączenia
- godz. 11:50–12:30 – panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
- godz. 12:30–12:55 – wykład gościa specjalnego
- godz. 12:55–13:00 – zakończenie części głównej
- godz. 13:00–13:30 – przerwa (catering)
- godz. 13:30–14:50 – druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
- godz. 15:10–16:30 – trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
- godz. 16:45 – zakończenie wydarzenia w auli V1
Podczas trzech serii warsztatów realizowane będą zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej: projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne, warsztaty konstruktorskie. Jednym z elementów zajęć będzie też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.
Na pikniku edukacyjnym zorganizujemy m.in.: tor łazików, foto budka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych, stoiska następujących kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej: PRz Racing zaprezetuje bolidy wyścigowe , Koło Naukowe Lotników Legendary Rover zaprezetuje łazika marsjańskiego, Rzeszowska Grupa IT, EUROAVIA Rzeszów, Studenckie Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.
Dodatkowymi atrakcjami będą:
- symulator lotu,
- warsztaty budowania robotów z klocków Lego,
- mobilne planetarium od Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz".