„Polskie Malediwy”: Park Gródek Jaworzno to super pomysł na weekend. Jakie atrakcje czekają? Czy trzeba kupować bilety? Sprawdziłem!

Park Gródek Jaworzno zachwyca turystów z Polski i zagranicy. Co jest w nim tak wyjątkowego? Jak powstało to niezwykłe miejsce? Jakie atrakcje oferują „polskie Malediwy” lub „polska Chorwacja”? Sprawdź w praktycznym przewodniku weekendowym po Parku Gródek. Podpowiadam, jak dojechać na miejsce, co robić w Parku i jakich zakazów należy bezwzględnie przestrzegać.
Park Gródek w Jaworznie: atrakcje, dojazd, ceny biletów. Praktyczny przewodnik na weekendPark Gródek to jeden z najbardziej niezwykłych zakątków w całej Polsce. Sprawdź, jak tam dojechać i co park ma do zaoferowania. Dlaczego jest nazywany „polskimi Malediwami” i „polską Chorwacją”? Czy można się tam kąpać i wyprowadzać psa? Czy wstęp jest płatny? Odpowiadam!
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Emil Hoff
  • Zalana kładka w Parku Gródek
  • Park Gródek jak polskie Malediwy
  • Park Gródek to zalany kamieniołom
  • Park Gródek jak polska Chorwacja
[1/4] Gdy poziom wody w Zbiorniku Wydra jest wysoki, kładka bywa zalewana. Jak widać na zdjęciu, po Parku Gródek można spacerować z psem. Źródło zdjęć: Polska Press Grupa | Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Park Gródek w Jaworznie zachwyca turystów! „Polskie Malediwy” to świetne miejsce na weekend

Park Gródek Jaworzno, od 2019 r. oficjalnie Arboretum w Jaworznie, to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w woj. śląskim, a może i w całej Polsce. Nadaje się w sam raz na weekendową wycieczkę dla miłośników spacerów w niezwykłej scenerii, rodzin z dziećmi i właścicieli czworonogów!

Park Gródek w Jaworznie: atrakcje, dojazd, ceny biletów. Praktyczny przewodnik na weekend
Park Gródek to jeden z najbardziej niezwykłych zakątków w całej Polsce. Sprawdź, jak tam dojechać i co park ma do zaoferowania. Dlaczego jest nazywany „polskimi Malediwami” i „polską Chorwacją”? Czy można się tam kąpać i wyprowadzać psa? Czy wstęp jest płatny? Odpowiadam! © Polska Press Grupa | Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

O Parku Gródek w Jaworznie zrobiło się głośno w 2020 r., w czasie pandemii koronawirusa, gdy Polacy rozpaczliwie szukali miejsc na wyrwanie się z domu bez naruszania zasad izolacji społecznej. W Internecie szybko zrobiło się głośno o niezwykłym parku w Jaworznie, którego zdjęcia zalały Facebooka i Instagram.

Park Gródek szybko zyskał przydomek „polskich Malediwów” albo „jaworznickiej Chorwacji”. Wszystko za sprawą niezwykłych krajobrazów: malowniczych jeziorek z turkusową wodą, nad którymi piętrzą się skały dawnego kamieniołomu. Do tego na jednym ze zbiorników postawiono wijącą się malowniczo drewnianą kładkę z altanami. Wszystko to stworzyło zachwycający obraz, który rzeczywiście jednym przypominał rajskie domki nad oceanem na Malediwach, a innym kojarzące się ze słonecznymi wakacjami skały Dalmacji.
Park Gródek stał się ulubionym miejscem na weekendowe wycieczki. Zdjęciami parku chętnie dzielą się w sieci nawet celebryci, w tym podróżniczka Martyna Wojciechowska, która opublikowała post poświęcony Parkowi na swoim Instagramie, obserwowanym przez ponad 2 miliony osób.

- Malediwy? Nie, Polska, a dokładnie Park Gródek w Jaworznie – czytamy w poście Martyny Wojciechowskiej.

Park Gródek jest popularny nie tylko wśród Polaków. Nawet brytyjski „The Sun” zachwalał Park Gródek, jego piękne krajobrazy i malownicze ścieżki w sam raz na spacery, rower czy hulajnogę.

Jak powstał Park Gródek w Jaworznie? Jakie atrakcje ma do zaoferowania? Czy wejście jest płatne? Czy w turkusowych wodach jeziorek można się kąpać? Jak najłatwiej dojechać w to niezwykłe miejsce? Odpowiedzi znajdziesz w praktycznym przewodniku: Park Gródek Jaworzno na weekend. Podpowiadam, jak zorganizować wycieczkę i co zobaczyć w Parku Gródek!
Zobacz na filmie, jak wygląda Park Gródek z lotu ptaka:

Jak powstały „polskie Malediwy"? Niesamowita historia katastrofy, która stworzyła Park Gródek Jaworzno

Park Gródek, choć dziś piękny i zadbany, dawniej przypominał raczej wielki plac budowy, a jego obecne piękno to pośrednio efekt katastrofy.
Do 1990 r. na tym miejscu działała Cementownia Szczakowa, która w 1995 ogłosiła oficjalnie bankructwo. Czynne były jeszcze Zakłady Dolomitowe Szczakowa, których potężne koparki i wywrotki pracowały w kamieniołomach Jaworzna.

Park Gródek jak polskie Malediwy
Drewniana kładka z altanami na Zbiorniku Wydra, wijąca się wśród lazurowej wody, przypomina niektórym pomosty wiodące do luksusowych domków na Malediwach. © Polska Press Grupa | Lucyna Nenow / Polska Press

Wreszcie w pamiętnym roku 1997 nadszedł dzień, w którym Zakłady Dolomitowe nie zdołały na czas zapłacić Dolnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu należności za energię elektryczną. Prąd został natychmiast odcięty, co spowodowało zatrzymanie się pomp, odprowadzających wodę z dna kamieniołomu. Wielkie dziury w ziemi zostały błyskawicznie zalane. Robotnicy uciekli w popłochu, pozostawiając ciężkie maszyny, w tym dwie potężne koparki, na pastwę wody. Kamieniołomy dolomitu zmieniły się w dwa jeziorka, nazywane dziś Zbiornikiem Wydra i Zbiornikiem Orka.

Z czasem teren byłego kamieniołomu został przekształcony w piękny i rozległy park rekreacyjny, oferujący wiele atrakcji.

Park Gródek to zalany kamieniołom
Dawniej na terenie obecnego Parku Gródek działał kamieniołom, zalany wodą w wyniku katastrofy w 1997 r. © Polska Press Grupa | Arkadiusz Gola / Polskapresse

Atrakcje Parku Gródek w Jaworznie. Co można tu robić w weekend?

Park Gródek jest niezwykle malowniczy ze względu na swoje ukształtowanie. Woda w zalanych kamieniołomach dolomitu wydaje się mieć śliczny lazurowy kolor, a wystające nad nią skalne ściany przypominają wybrzeża Chorwacji.
Co najbardziej warto zobaczyć w Parku Gródek – Arboretum w Jaworznie?







  • Główną atrakcją parku są drewniane kładki z altanami, wijące się łagodnymi łukami nad zbiornikiem Wydra. Z kładek rozciąga się piękny widok na wodę i ściany kamieniołomu, a chętni mogą zmoczyć nogi w zbiorniku. W jednej z altan stoi też pomnik uroczej wydry, który może spodobać się zwłaszcza dzieciom.
  • Na ściany kamieniołomu też można wejść po schodach. Wzdłuż ścian wytyczono ścieżkę dydaktyczną z tablicami opowiadającymi historię powstania parku i punktami widokowymi.
  • Zbiornik Orka to z kolei coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Działa przy nim szkoła nurków, której uczestnicy mogą zanurzyć się w wodach „polskich Malediwów” i zwiedzać dno zalanego w 1997 r. kamieniołomu. Pod wodą nadal stoją dwie wielkie koparki!
  • Dodatkową atrakcją jest także arboretum, czyli rozległy teren zielony, w którym możecie wypocząć i zrelaksować się wśród różnych formacji roślinnych, od muraw i łąk, przez tereny podmokłe, po bory grądowe.
  • Kładki na wodzie mają ok. 100 m długości, a długość całego szlaku w Parku Gródek, okrążającego oba zbiorniki wodne, to ok. 4 km. Dystans można pokonać w 1-2 godziny.

Zalana kładka w Parku Gródek
Gdy poziom wody w Zbiorniku Wydra jest wysoki, kładka bywa zalewana. Jak widać na zdjęciu, po Parku Gródek można spacerować z psem. © Polska Press Grupa | Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Park Gródek jest stale rozbudowywany. Obecnie administratorem Parku jest Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera z siedzibą przy ul. Św. Wojciecha 100 w Jaworznie. Trwają prace nad połączeniem Ośrodka z samym parkiem. Elementem tych prac jest przebudowa wejścia do Parku Gródek i stworzenie nowych schodów z tarasami widokowymi.

Ile kosztuje wstęp do Parku Gródek?

Czy Park Gródek jest płatny? Nie! Wielu turystów myśli, że wycieczka w tak fajne miejsce musi kosztować, tymczasem Gródek zaprasza gości za darmo i przez całą dobę.

Czego nie wolno robić w Parku Gródek? Sprawdź obowiązujące zakazy

Obowiązuje zakaz






  • śmiecenia
  • hałasowania
  • biwakowania
  • palenia ognisk

Park Gródek przeznaczony jest przede wszystkim dla spacerowiczów i piknikowiczów.

Czy można się kąpać w Parku Gródek?

Nie, obowiązuje zakaz kąpania się w zbiornikach Wydra i Orka. Przy zbiorniku Orka działa jednak baza nurkowa i szkoła nurków Diving Marina „Koparki” z siedzibą w Jaworznie.

Park Gródek z psem

Na wycieczkę po Parku Gródek – Jaworzno można zabrać psa, ale zwierzę musi być wyprowadzane na smyczy.

Park Gródek jak polska Chorwacja
Ściany kamieniołomu, wznoszące się nad wodą w Parku Gródek, mogą przypominać także wybrzeże chorwackiej Dalmacji. © Polska Press Grupa | Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Gdzie znajdują się „polskie Malediwy”? Sprawdź, jak dojechać do Parku Gródek w Jaworznie

Park Gródek – Jaworzno leży na terenie dawnego kamieniołomu na obrzeżach Jaworzna (woj. śląskie). Wejście główne znajduje się przy ul. Jana III Sobieskiego, nieopodal Ronda Kapitana Karola Pniaka. Nad zbiorniki wodne prowadzi ulica Płetwonurków, a potem ścieżka wewnętrzna. Znaki wskazują drogę do Zbiornika Wydra.

Park Gródek na mapie:
Dojazd do Jaworzna z Katowic
Najszybciej do Parku Gródek można dojechać samochodem z Katowic. Trasa liczy niecałe 30 km i da się ją pokonać w ok. 40 minut. Parkingi znajdują się wokół Ronda Kapitana Karola Pniaka.
W Jaworznie jest też stacja kolejowa Jaworzno Szczakowa, do której można dojechać pociągiem z dworca w Katowicach w ok. 1 godz. i 20 minut. Ze stacji w Jaworznie do wejście do Parku Gródek trzeba przejść jeszcze niecały kilometr.

Dojazd do Jaworzna z Krakowa
Wycieczka do Jaworzna z Krakowa jest dłuższa. Samochód ma do pokonania ok. 66 km, co może zająć ok. 1 godz.
Przejazd pociągiem z Krakowa Głównego na stację Jaworzno Szczakowa zajmuje ok. 1,5 godz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Jaworzno.pl, Park Gródek, Visasport.pl, The Sun
Czytaj też: Najbezpieczniejszy kraj Europy na wakacje 2025: zaskakująca analiza! Zobacz, gdzie nie ma pożarów, powodzi, terrorystów

Wybrane dla Ciebie

Remont ulicy Słonecznej to początek utrudnień, z jakimi będą musieli się zmierzyć mieszkańcy Polanki Wielkiej
Remont ulicy Słonecznej to początek utrudnień, z jakimi będą musieli się zmierzyć mieszkańcy Polanki Wielkiej
Wyprawka 300 plus dla kogo? Rodzice nie zwlekają. Już wnioskują o 300 plus na szkolne zakupy
Wyprawka 300 plus dla kogo? Rodzice nie zwlekają. Już wnioskują o 300 plus na szkolne zakupy
Kajetanowo: Wiadukt nad S7 został uszkodzony. Rusza remont
Kajetanowo: Wiadukt nad S7 został uszkodzony. Rusza remont
Zakopiański Festiwal Literacki rozpoczęty. To będą trzy dni z autorami i dobrą literaturą
Zakopiański Festiwal Literacki rozpoczęty. To będą trzy dni z autorami i dobrą literaturą
Barbara Kurdej Szatan. Wiemy, co daje jej kopa do życia
Barbara Kurdej Szatan. Wiemy, co daje jej kopa do życia
Poznań. Od dziś zaczną obowiązywać ograniczenia w sprzedaży alkoholu
Poznań. Od dziś zaczną obowiązywać ograniczenia w sprzedaży alkoholu
Zaginiony 37-latek odnaleziony po dobie poszukiwań. Trafił do szpitala w stanie zagrożenia życia
Zaginiony 37-latek odnaleziony po dobie poszukiwań. Trafił do szpitala w stanie zagrożenia życia
Śmiertelny wypadek na DK62. Ciężarówka zmiażdżyła auto osobowe, nie żyje jedna osoba
Śmiertelny wypadek na DK62. Ciężarówka zmiażdżyła auto osobowe, nie żyje jedna osoba
Tarnobrzeskie: czołowo zderzenie dwóch osobówek. Akcja służb
Tarnobrzeskie: czołowo zderzenie dwóch osobówek. Akcja służb
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni: za co kochają je dzieci?
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni: za co kochają je dzieci?
Przejście podziemne w Zakopanem. Windy nie działają od trzech lat
Przejście podziemne w Zakopanem. Windy nie działają od trzech lat
Chęciny: przy kultowej cukierni u Ramiączków zaczęła działać kawiarnia
Chęciny: przy kultowej cukierni u Ramiączków zaczęła działać kawiarnia