Ponad 200 km/h na autostradzie i o 74 km/h za szybko na drodze ekspresowej. Grupa "Speed" ze Świecia ukarała kierowców
Policjanci przypominają, że to brawurowa jazda i nadmierna prędkość są głównymi przyczynami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Gdy ktoś nie stosuje się do ograniczeń, nie ma dla niego taryfy ulgowej. Policjanci wobec osób, które przekraczają prędkość wyciągają surowe konsekwencje, o czym niedawno przekonało się kilku kierowców w okolicach Świecia.
Wideorejestrator w policyjnym radiowozie zarejestrował kilka przykładów wyraźnego przekroczenia prędkości. Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności wykazał się kierujący mercedesem. Przewoził autem troje pasażerów, w tym niemowlę. Drogę ekspresową S5 w Świeciu pokonywał z prędkością 174 km/h. Na tym konkretnym odcinku obowiązywało ograniczenie prędkości do 100 km/h.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który w przeciągu 2 lat popełni to samo wykroczenie, podlegające zasadom recydywy, zostanie ukarany podwójną kwotą mandatu. Tak też się stało. Na nieodpowiedzialnego 28-latka policjanci nałożyli mandat w wysokości 5000 złotych, a na jego konto „wpłynęło” 15 punktów karnych – informuje Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Podobnie zachował się 46-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego, który kierując mercedesem przekroczył prędkość o 71 km/h. Znów okazało się, że to przypadek osoby, która nie uczy się na własnych błędach – nie była to jego pierwsza kara za zbyt szybką jazdę. Recydywistę ukarano mandatem w wysokości 5000 zł i 15 punktami karnymi. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, więc funkcjonariusze sporządzili wniosek o jego ukaranie do sądu.
Jeszcze szybciej jechał kierowca zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego na autostradzie A1 w Gajowe. Mężczyzna miał na liczniku w aucie 205 km/h. Za przekroczenie prędkości o 65 km/h 34-letni kierowca mercedesa otrzymał mandat w wysokości 2000 zł i 14 punktów karnych.
Bezpiecznie do celu
– To jedynie kilka przykładów ze służby policjantów, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Głównym zadaniem wyspecjalizowanej grupy „Speed” jest reagowanie na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze, szczególnie przekraczanie dozwolonej prędkości, która jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków – przypomina Joanna Tarkowska.
Policjanci apelują o ostrożność, bo każde niebezpieczne zachowanie za kierownicą może nieść za sobą poważne konsekwencje.