Potrzebne ogromne środki, żeby stolicy nie zabrakło prądu
Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii
W krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest liderem tej zmiany. W Polsce widać wzrost mocy zainstalowanej OZE o ponad 17 procent rok do roku, z dominacją paneli fotowoltaicznych. Polska posiada obecnie 23 gigawaty mocy zainstalowanej w panelach PV. W czerwcu, pierwszy raz w historii, produkcja energii z OZE przekroczyła produkcję z węgla.
Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko zmiana źródeł produkcji energii, ale również dynamiczny rozwój elektromobilności i rosnące zapotrzebowanie na energię w miastach. Stoen Operator, który zarządza siecią energetyczną Warszawy, przewiduje, że w ciągu pięciu lat zapotrzebowanie na moc wzrośnie do około 2800 megawatów.
Inwestycje Stoen Operator
Transformacja energetyczna wymaga realizacji projektów inwestycyjnych o wartości miliardów złotych. Stoen Operator uzyskał wsparcie finansowe w kwocie ponad 186 milionów złotych w ostatnich latach. W tym roku firma planuje zdobycie blisko 100 milionów złotych dodatkowego dofinansowania. W 2024 roku Stoen Operator zainwestował ponad 636 milionów złotych, z czego 489,5 miliona złotych zostało przeznaczone na rozwój sieci.
Inwestycje te mają na celu modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury. W 2023 roku zaplanowano kolejne inwestycje o wartości 656 milionów złotych, a całkowity budżet na ten rok to blisko 830 milionów złotych.
W Warszawie dynamicznie rozwija się elektromobilność, a miasto inwestuje w infrastrukturę ładowania i elektryfikację transportu publicznego. Potrzebne będą 180 megawatów dla czterech zajezdni autobusowych oraz 60 megawatów dla metra i tramwajów. Stoen Operator otrzymał w ostatnim półroczu ponad 37 milionów złotych dotacji na realizację tych planów.