Poznań: Enigma ze zbiorów ABW trafiła na ekspozycję. Jest wyjątkowa
Centrum Szyfrów Enigma przez cztery lata swojej działalności wyeksponowało już kilka różnych, oryginalnych maszyn szyfrujących.
- To już szósty oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej enigma, który tutaj prezentujemy. Mała niedogodność, czyli brak enigmy w zasobach Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przekłuliśmy po poznańsku w atut, ponieważ regularnie prezentujemy modele enigmy z zasobów instytucji muzealnych, ale też podmiotów specjalnych - mówi dr Monika Herkt, dyrektor Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
W placówce można poznać historię dokonań polskich kryptologów - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i ich współpracowników.
Nowa Enigma ze zbiorów ABW
Nowy eksponat, który można oglądać w Centrum Szyfrów Enigma od 29 lipca pochodzi ze zbiorów Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Jest to wersja modelu Enigma I, ale to, co ją wyróżnia, to kilka modyfikacji w stosunku do oryginału. Model składa się z elementów maszyny wyprodukowanej jeszcze przed 1941 rokiem w Berlinie i maszyny z 1943 roku, wyprodukowanej w Monachium.
Choć historia maszyny nie jest do końca znana, to modyfikacje, które sprawiły, że eksponat jest wyjątkowy i niepowtarzalny przeprowadzone były najprawdopodobniej po wojnie i dotyczyły eliminacji łącznicy, powiększenie okna na wirniki w płycie czołowej, zmianę połączeń wszystkich wirników, dodanie czwartego wirnika oraz niestandardowego reflektora zaadaptowanego z wirnika standardowego, odwrócenie całej baterii i wirników o 180 stopni. Przypuszczalnie maszyna była przeznaczona do dekryptażu treści powojennych.