Poznań: Ogromny takin złocisty uciekł z wybiegu Nowego Zoo
Interpelację w tej sprawie złożyła radna Ewa Jelemity, która oczekiwała wyjaśnienia, jak doszło do ucieczki zwierzęcia na terenie ogrodu zoologicznego i stworzenia „bezpośredniego zagrożenia dla zwiedzających (dziecko), proszę o dokładny opis zdarzenia, jego przyczyn i środków jakie zostały podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie zoo.”
„Proszę o wskazanie osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Jak wynika z literatury fachowej, byki tego gatunku w okresie lipiec-sierpień są bardzo niebezpieczne” - napisała radna.
Ucieczkę 7 lipca ok. godz. 17.30 potwierdził Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania.
- Uszkodził część zabezpieczenia bramy wybiegu i odchylił jej skrzydło. Ogród Zoologiczny nie wyklucza możliwości, że zwierzę zostało sprowokowane podaniem liści lub gałązek przez osoby zwiedzające Zoo - tłumaczy. - Można zakładać, że takin pokonał zabezpieczenia elektryczne (pastucha) i wyszedł na zewnątrz. Nie oddalił się jednak od płotu wybiegu dalej niż 10-15 metrów - skubał gałęzie lipy i znajdujące się przy płocie krzewy tawuły. Pracownicy Zoo zostali o tym zdarzeniu poinformowani przez telefoniczny numer alarmowy, który funkcjonuje na terenie Nowego Zoo. Zwiedzający zostali poproszeni o odsunięcie się na bezpieczną odległość i przejście w kierunku wybiegów oddalonych od miejsca przebywania zwierzęcia - dodaje.
W doprowadzeniu takina na wybieg udział wzięło czterech pracowników zoo, przyjechał też lekarz weterynarii, aby w razie czego podać środek usypiający i koordynator sekcji wraz z opiekunem z tego samego działu. O wszystkim poinformowano też ochronę. Po ok. 20 minutach zwierze spokojnie weszło na wybieg.
- Nie było również potrzeby stosowania specjalnych drewnianych tarcz, których pracownicy Zoo mogą w takich sytuacjach używać. Takin zachowywał się spokojnie, nie stwarzał zagrożenia dla osób na terenie Zoo, nie było więc potrzeby ewakuacji - zaznacza zastępca prezydenta.
Bramę zamknięto i zabezpieczono, a zwierzęta przekierowano na drugą część wybiegu. Takiny złociste, podobnie, jak i pozostałe kopytne, są roślinożernymi zwierzętami, dla których naturalnym środowiskiem życia są łąki na stokach Himalajów.