Prace archeologiczne hamują budowę ulicy 8 Pułku Ułanów. Już wiadomo: nowa kluczowa trasa w Krakowie powstanie z opóźnieniem
Kraków: nie da się uniknąć opóźnień. Nie ma mowy o karach umownych
Istotne odkrycia archeologiczne na placu budowy ul. 8 Pułku Ułanów miały miejsce na początku czerwca tego roku. Odsłonięto wtedy pozostałości niemieckiego obozu jenieckiego, który podczas II wojny światowej mieścił się w rejonie ulic Żywieckiej, Zawiłej i Obozowej.
Sytuacja wywołała obawy mieszkańców najbliższego rejonu inwestycji, m.in. osiedla Polana Żywiecka oraz ul. Obozowej. - Zaniepokojeni mieszkańcy chcą wiedzieć, czy odkrycie podczas budowy pozostałości obozowych, w tym fragmentów baraków oraz drogi obozowej będzie miało wpływ na terminy realizacji prac na budowie ul. 8 Pułku Ułanów. Jeśli tak, to jakie? Dodatkowo – czy na obecnym etapie prac są już jakieś opóźnienia? – pyta radna Agnieszka Pogoda-Tota w interpelacji skierowanej do władz Krakowa.
Odpowiedź miasta nie pozostawia wątpliwości: opóźnień nie uda się uniknąć. Bo choć odkrywane teraz na budowie pozostałości obozu, nie wpływają na termin realizacji inwestycji - ponieważ Miejski Konserwator Zabytków zezwolił na rozbiórkę elementów drogi kolidujących z budową – to niezbędne tu szerokie badania archeologiczne przełożą się na wydłużenie czasu trwania przedsięwzięcia.
- Konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych wpłynie na termin zakończenia prac. Aktualnie nie ma możliwości określenia, jak bardzo termin zakończenia robót zostanie przesunięty, ponieważ badania archeologiczne nie zostały zakończone i możliwe jest odnalezienie innych reliktów – przekazał wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur, w odpowiedzi na interpelację.
Zaznaczył on także, że w tym przypadku nie ma mowy o naliczaniu wykonawcy kar umownych (także o to pytała radna Pogoda-Tota). - Opóźnienia są przez wykonawcę niezawinione i w tym przypadku nie nalicza się kar. Obecna sytuacja nie może zostać uznana za zwłokę w realizacji umowy, a jedynie opóźnienie, za które nie ponosi winy wykonawca – wyjaśnia wiceprezydent Krakowa.
Niemiecki obóz. Więziono tu co najmniej 12 tys. jeńców
Niemiecki obóz jeniecki znajdował się w południowej części Krakowa, na granicy obecnych dzielnic Dębniki oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki, pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Zawiłą, Skośną i Żywiecką. Działał w latach 1941-1944. Początkowo więziono tu jeńców z armii radzieckiej (po rozpoczęciu operacji „Barbarossa” - ataku Niemiec na ZSRR), potem także żołnierzy armii francuskiej, belgijskiej i holenderskiej, którzy odmówili pracy na rzecz III Rzeszy.
Do 3 maja 1942 roku obóz funkcjonował pod nazwą Oflag XIII A Nürnberg-Langwasser (Unterlager A), a kolejno jako Stalag 369 Kobierzyn. Przeznaczony był dla 5–6 tys. jeńców; w latach 1941-1942 więziono tu w sumie 12-16 tys. żołnierzy alianckich. Ewakuacja obozu odbyła się w 1944 roku, w dniach 6–13 sierpnia.
Obecne odkrycia na placu budowy ul. 8 Pułku Ułanów dotyczą właśnie niemieckiego obozu jenieckiego z okresu II wojny światowej. W rejonie ul. Żywieckiej znaleziono pozostałości m.in. po obozowych barakach, słupach oświetleniowych i drodze, która łączyła części obozu i po której chodzili jeńcy.
2,7 km nowej drogi w Krakowie. Alternatywa dla ul. Kobierzyńskiej
Budowa nowej ulicy na Ruczaju, która docelowo połączy ulice Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Kapelanka – Brożka - Grota Roweckiego, wystartowała w październiku ubiegłego roku.
W ramach inwestycji wartej 33,7 mln zł powstają trzy odcinki zapowiadanej od dawna trasy
- ul. Zawiła – okolice ul. Krępy (odcinek nr 1)
- ul. Podhalańska – Trasa Łagiewnicka (odcinek nr 3)
- Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie ul. Grota Roweckiego i Kapelanka (odcinek nr 4)
Natomiast dla odcinka nr 2 (okolice ul. Krępy – ul. Podhalańska) nadal toczy się postępowanie o wydanie decyzji ZRID. - Kontrakt ze zwycięzcą przetargu umożliwi realizację także tego fragmentu ul. 8 Pułku Ułanów, już po uzyskaniu zezwolenia na jego realizację – podwali krakowscy urzędnicy jesienią ubiegłego roku, po rozstrzygnięciu przetargu na inwestycję.
Wybudowana zostanie droga zbiorcza, mająca w sumie 2,7 km, po jednym pasie jezdni w każdą ze stron. Nowa ulica ma być alternatywą dla ul. Kobierzyńskiej i poprawić komunikację w dzielnicach Dębniki oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki, a także odciążyć ulicę Żywiecką i lokalne drogi. Nowy trakt będzie służył również komunikacji autobusowej. Wzdłuż jezdni zaplanowano drogi rowerowe, poprowadzone po obu stronach niemal na całym odcinku lub ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowana bądź wybudowana będzie nowa infrastruktura podziemna, m.in. sieć wodna i kanalizacyjna.
Przeciwko budowie ul. 8 Pułku Ułanów protestowali mieszkańcy osiedla na Ruczaju, przez które będzie przebiegać droga. Ludzie alarmowali, że betonoza wygra z zielenią. Obawiali się też hałasu i życia przy ruchliwej trasie. O sprzeciwach wobec budowy nowej drogi na Ruczaju pisaliśmy m.in. tutaj