Program aktywności na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne
Psychologowie oceniający program aktywności podejmowanych w naturze dla pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych problemami zdrowia psychicznego wykazali, że poprawa nastroju i osłabienie poziomu lęku może nastąpić już po 12 tygodniach.
Kilkuset uczestników wzięło udział w programie większej aktywności w środowisku naturalnym, a ich stan zdrowia psychicznego oceniano na początku i na końcu programu. Przedsięwzięcia obejmowały: ogrodnictwo, rolnictwo, sport i ćwiczenia fizyczne oraz zajęcia na świeżym powietrzu związane z uważnością i rękodziełem.
Większość uczestników brała udział w programie raz w tygodniu przez okres od jednego do maksymalnie dwunastu tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy zgłaszali poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Jednak ci, którzy uczestniczyli w dłuższych programach - zazwyczaj trwających od dziewięciu do dwunastu tygodni - lub brali udział w aktywnościach związanych z ogrodnictwem i rolnictwem, wykazywali większą poprawę nastroju i osłabienie poziomu lęku w porównaniu z osobami uczestniczącymi w krótszych programach lub w aktywnościach takich jak rękodzieło na świeżym powietrzu, zajęcia kreatywne i oparte na uważności, czy sport i ćwiczenia fizyczne.
Oznaki poprawy były podobne do tych obserwowanych w krótkoterminowej terapii poznawczo-behawioralnej, w której pacjent spotyka się indywidualnie z terapeutą przez okres od sześciu tygodni do roku lub dłużej.
- Od pewnego czasu wiemy, że natura ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale w ostatnich latach zgromadzono silniejsze dowody potwierdzające to w odniesieniu do zdrowia psychicznego w szczególności - mówi prof. Peter Coventry z Uniwersytetu w Yorku.
- Fakt, że aktywności takie jak ogrodnictwo, uprawa działek i rolnictwo miały największy wpływ na uczestników naszego badania, pokazuje, że nie chodzi tylko o bierne przebywanie w naturze, ale o nawiązywanie z nią znaczącego kontaktu - wyjaśnia prof. Coventry.
Badanie wykazało, że pozytywne efekty były widoczne we wszystkich grupach wiekowych, od 18 do 85 lat, i u obojga płci.
- W naszym badaniu 65 proc. uczestników pochodziło z grup o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i teraz wiemy, że taki program nie tylko może to pomóc poprawić ich zdrowie psychiczne, ale odkryliśmy, że udział w aktywnościach opartych na ogrodnictwie był szczególnie wysoki, co oznacza, że jest to korzystne nie tylko dla jednostki, ale także dla lokalnego środowiska społecznego - zauważa dr Trish Darcy, współautorka badań.
Na podstawie:
Nature-based activity is effective therapy for anxiety and depression, study shows