Prowadził ciągnik pod wpływem alkoholu. Miał ponad 2,5 promila
Do sytuacji doszło 5 lipca o godz. 14:30. Jeden z mieszkańców gminy Kobylin podejrzewał, że kierujący ciągnikiem rolniczym z naczepą może być nietrzeźwy i zawiadomił policję.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zatrzymali pojazd. Kierującym okazał się 44-letni mężczyzna, który miał 1,23 mg/l (2,583 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu.
- W obliczu tak wysokiego poziomu alkoholu, sprawca został natychmiast zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Teraz odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, które mogło prowadzić do tragicznych konsekwencji na drodze. Przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest nie tylko przestępstwem, ale także ogromnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoje i innych! - poinformował asp. sztab. Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy KPP w Krotoszynie.
Nowe prawo nie odstraszyło kierowców
14 marca 2024 r. w życie weszły nowe przepisy, a dokładnie Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego. W praktyce oznaczało to przepadek mienia pijanych kierowców. I w tym przypadku Krotoszyn okrył się niechlubną sławą, bowiem jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który miał w organizmie 3,2 promila alkoholu we krwi, a jego pojazd był pierwszym skonfiskowanym w Polsce.
Przepadek pojazdu orzekany jest wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego wynosi co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu,
- sprawca katastrofy albo wypadku drogowego dopuści się tego czynu mając powyżej 1 promil alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu lub pod wpływem środka odurzającego, zbiegnie z miejsca zdarzenia lub wypije alkohol lub zażyje środek odurzający przed badaniem na obecność alkoholu,
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, który był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego lub za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem lub znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.