Przebudowa Palmiarni Poznańskiej coraz bliżej. Miasto otrzymało gigantyczną i tanią pożyczkę z BGK
Gigantyczna pożyczka na remont palmiarni. Z KPO
Przebudowa palmiarni, której koszt jest szacowany na 203 mln zł, otrzymała znaczący zastrzyk finansowy. W ramach KPO miasto otrzymało od Banku Gospodarstwa Krajowego pożyczkę w wysokości 163 mln zł. Dług jest oprocentowany na 1 proc. w skali roku.
- Aby otrzymać pożyczkę, należało spełnić wymagające warunki związane z kryterium efektywności energetycznej - podkreśla Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Wsparcie z BGK dla palmiarni to jeden z największych w Polsce projektów współfinansowanych z KPO. Dzięki temu za kilka lat unikatowy w skali kraju i Europy zbiór roślin będzie można oglądać w odnowionym obiekcie - dodaje.
Poznańskie Inwestycje Miejskie wybrały już inżyniera kontraktu dla przebudowy. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych zgód, w tym pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie przebudowy, po wybraniu wykonawcy w przetargu, planowane jest na koniec tego roku. Zakończenie przebudowy ma nastąpić w 2030 roku.
Remont palmiarni jest konieczny
Ostatni gruntowny remont palmiarnia przechodziła w latach 1982-1992. Po latach stan techniczny obiektów wymaga ponownego remontu. Modernizacja pozwoli zachować istniejące, unikatowe i trudno odnawialne ekosystemy roślinne.
- Przewidziane jest dostosowanie palmiarni do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie, co poprawi atrakcyjność całego obiektu dla mieszkańców i turystów. Uwzględnione zostaną także wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiadają miejscy urzędnicy.
Zielony zabytek do remontu
W ramach przebudowy wymienione zostanie oszklenie pawilonów wystawienniczych, co poprawi dostęp światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku. To z kolei przełoży się na oszczędności w kosztach utrzymania. Plan zmian obejmuje także przebudowę wejścia głównego, rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół palmiarni.
To zabytek istniejący od 1911 roku. Po wojennych zniszczeniach udało się podtrzymać kolekcję dzięki ofiarności prywatnych właścicieli. Obecnie liczy 1100 gatunków roślin egzotycznych zebranych w 10 pawilonach odpowiadającym różnym strefom klimatycznym świata. Wśród nich są okazy, które w naturalnych siedliskach są narażone na wyginięcie.
Najdłużej rosnącą w palmiarni jest posadzona w latach międzywojennych oliwka europejska, przetrwała II wojnę światową. Najstarszym w kolekcji, liczącym ok. 400 lat okazem jest sagowiec australijski. Bardzo cenna jest też wiktoria królewska - największa w Polsce pływająca roślina z liśćmi o średnicy 2 m, mogącymi unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów.