Przed nami Pierwszy Kongres Białostoczanek. Panie będą debatować i spędzać razem czas. Nie zabraknie m.in. tematu równouprawnienia
Pierwszy Kongres Białostoczanek to wyjątkowe wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Białegostoku. Zaproszone prelegentki i zaplanowane debaty mają za zadanie inspirować kobiety do podejmowania aktywności na różnych płaszczyznach życia - zawodowej, osobistej i społecznej.
Chcemy wzmocnić głos kobiet w naszym mieście, chcemy być lepiej i dobitniej usłyszane i przede wszystkim chcemy mieć wpływ na kształtowanie polityki miejskiej i tego, co jest planowane i kierowane do kobiet w naszym mieście - mówi Anna Augustyn, przewodnicząca białostockiej Rady Kobiet. - Chcemy kobiety zainspirować, chcemy, żeby wymieniły się własnymi doświadczeniami, żeby mogły dać sobie obopólne wsparcie. Liczymy na to, że ten kongres będzie się odbywał co roku i że formuła tego wydarzenia będzie się rozwijała. Będziemy rozmawiać o sile, sprawczości i potencjale kobiet w przestrzeni publicznej, społecznej i zawodowej. To będzie przestrzeń, gdzie będziemy mogły wymienić się doświadczeniami, prowadzić inspirujące rozmowy i podbić ten głos kobiet w naszym mieście, bo jest naprawdę bardzo ważny.
Prelegentki, które są silnymi, wyjątkowymi kobietami pokażą jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, dadzą narzędzia, by wzmocnić pewności siebie i budować niezależność, również finansową. Organizatorki chciałyby stworzyć przestrzeń do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami oraz inspiracjami.
Pierwszy Kongres Białostoczanek to wielkie święto wszystkich mieszkanek Białegostoku - dodaje Eliza Cybulko, zastępczyni prezydenta Białegostoku. - Odbędzie się ono 10 czerwca w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Rozpoczęcie o godzinie 16, rejestrację rozpoczniemy o godzinie 15. To wielkie wydarzenie, na które zapraszam. Kobiety będą mogły poprzebywać ze sobą, a także poznać siebie bardziej, wzmocnić poczucie swojej wartości, dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, ale i fizyczne.
Kongres ma też stać się platformą do nawiązywania wartościowych kontaktów, które wspierają rozwój osobisty i zawodowy białostoczanek, a także promować równość i solidarność wśród białostockiej społeczności.
Bardzo cieszymy się, że to nasza fundacja została realizatorem Pierwszego Kongresu Białostoczanek, bo jest to wyjątkowe wydarzenie. Cieszymy się, że miasto i pan prezydent zauważyli potrzebę, aby wydarzeń skierowanych do kobiet i poświęconych równouprawnieniu było coraz więcej - podsumowuje Joanna Kozłowska z Fundacji Szamto. - Wydarzenie zacznie się od krótkiej, ale bardzo ważnej części poświęconej równouprawnieniu. Pojawi się tu prezentacja tego, co dotychczas udało się osiągnąć białostockiej Radzie Kobiet. Będziemy mieli krótką prezentację poświęconą równouprawnieniu, jak powinniśmy faktycznie je rozumieć i dlaczego ważne jest nie tylko dla kobiet i nie tylko kobiety z niego korzystają.
Kozłowska dodaje, że oprócz części prelekcyjnej, w trakcie przerwy kawowej przestrzeń opery będzie należeć do białostockich twórczyń - lokalnych malarek i artystek. Będzie się też można zapoznać z lokalnymi działalnościami pozarządowymi.
O równouprawnieniu i nie tylko podczas Pierwszego Kongresu Białostoczanek
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Białegostoku. Jest biletowane, jednak cena jest symboliczna - 50 zł, na pokrycie kosztów poczęstunku w trakcie przerwy. Całkowity koszt wydarzenia został pokryty ze środków z budżetu miasta Białystok.
A co znajdziemy w programie?
Na dobry początek, wspomniany temat "Równouprawnienie" - panel dyskusyjny z udziałem pełnomocniczek ds. kobiet i równego traktowania w różnych miastach Polski. Wśród prelegentek pojawią się m.in.: Anna Makowska (Doktor Ania) z prelekcją "Nie trać czasu na bylejakość", Dominika Nawrocka, która opowie o kobietach i pieniądzach oraz Ewa Wilmanowicz i jej temat - "Nie odkładaj życia na jutro". Jedną z gwiazd kongresu będzie Katarzyna Miller, która opowie o sile samoakceptacji i nauce odpuszczania.
Odbędzie się również debata pod roboczym tytułem "Kobieta Rakieta" podczas której dyskutować będą inspirujące białostoczanki: Magdalena Zalejska "Apolonka", modelka, Katarzyna Puławska "Ona ciągle gotuje", Anna Raniewicz czy Beata Wiśniewska.
W programie jest też pokaz muzyki i światła Miss God oraz pokaz mody Barbary Piekut - MO.YA fashion.
Forum Kobiet Podlasia to wyjątkowe wydarzenie dla każdej z nas. Będzie pięknie, wyjątkowo i kwitnąco. A uczestniczki będą też pomagać!