Przewodnik plażowicza. Podpowiadamy, którą plażę nad Bałtykiem wybrać
Już zaraz rusza sezon kąpielowy 2025!
Już w niedzielę 1 czerwca zaczyna się w Polsce sezon kąpielowy, który osiągnie apogeum w okresie wakacji szkolnych w lipcu i sierpniu, a potem zakończy się wraz z wrześniem. W czerwcu kolejne strzeżone kąpieliska nad morzem, jeziorami, czy zalewami będą stopniowo otwierane, w miarę dopuszczania do użytku przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Przed wybraniem się nad wodę warto sprawdzić jej jakość w internetowym Serwisie Kąpieliskowym, prowadzonym przez GIS i podającym informacje m.in. o wykwitach sinic w poszczególnych kąpieliskach na wybrzeżu i w głębi kraju.
Polacy bardzo lubią plażować, mamy też mnóstwo plaż do wyboru na odpoczynek, czy to w weekend, czy dłuższy urlop. Zastanawiacie się, gdzie najlepiej zaplanować relaks nad morzem tego lata? Mamy gotowe podpowiedzi! Wybraliśmy najlepsze i najciekawsze plaże nad Bałtykiem, zarówno dla miłośników błogiego leniuchowania, jak też aktywnego wypoczynku i imprez. Podpowiadamy również mniej znane plaże dla osób, które nad morzem poszukują przede wszystkim spokoju i wyciszenia, a także zdradzamy, które polskie plaże pobiły różne rekordy.
Najlepsze polskie plaże: tam wypoczniecie jak w raju
Niektóre odcinki polskiego wybrzeża od lat cieszą się powszechnym uznaniem turystów oraz ekspertów z branży turystycznej za sprawą swych niezaprzeczalnych uroków. Można powiedzieć, że to najlepsze polskie plaże.
Co roku ranking wyjątkowo dobrych plaż przygotowuje Magazyn Travelist w oparciu o opinie samych turystów i jury ekspertów. Już dwa lata z rzędu tytuł najlepszej polskiej plaży zdobyło kąpielisko Świnoujście-Uznam. To plaża rekordowa pod względem długości (po obu stronach granicy ma łącznie aż 12 km) i szerokości (dochodzącej do 200 m). Plaża w Świnoujściu uchodzi też za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem. Już od 19 lat zdobi ją Błękitna Flaga przyznawana przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Woda jest tu latem bardzo ciepła (miejscami nawet do 26 st.), sinice kwitną rzadko, nie brak też wodnych atrakcji. Na miejscu działa szkoła KiteFORT, pierwsza na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu.
Tuż za Świnoujściem w rankingu plasuje się plaża Stogi w Gdańsku, świetnie skomunikowana z miastem i pełna uroku. Stogi słyną z dość cieplej wody, oryginalnych widoków (z piasku można obserwować operacje w porcie kontenerowym), a wydmy okalające plażę tworzą naturalną barierę przed wiatrem. Komu znudzi się wypoczynek na piesku czy w wodzie, może wybrać się na wycieczkę po kultowych miejscach Gdańska, takich jak Westerplatte, Stare Miasto z Fontanną Neptuna, czy rezerwat przyrody Mewia Łacha.
Trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych plaż zajęła plaża w Kołobrzegu, naszym największym nadmorskim kurorcie. Na kąpielowiczów czekają tu trzy plaże: Centralna, Zachodnia i Wschodnia, każda wyróżniana niemal co roku Błękitną Flagą. Wzdłuż kołobrzeskich plaż prowadzi najdłuższa promenada na polskim wybrzeżu. Deptak ciągnie się od Bulwaru Jana Szymańskiego, przez Park Zdrojowy z Promenadą Wydmową po Kamienny Szaniec. Łącznie kołobrzeska promenada ma aż ok. 3 km długości. Gdy dodamy do tego liczne atrakcje Kołobrzegu, przeznaczone dla młodszych turystów, nie zaskakuje, że plaża w tym mieście uchodzi najlepszą dla rodzin z dziećmi.
Warto wspomnieć jeszcze o kilku innych polskich plażach, wyróżniających się w odmiennych kategoriach. Według opinii turystów, najlepszą polską plażą dla imprezowiczów jest ta w Mielnie. Wyjątkowo bogatą ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku ma Hel z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Z kolei w Łebie znajduje się uchodząca za najlepszą w kraju plaża dla nudystów.
Polskie plaże bez tłumów i hałasu
Wymienione wyżej plaże to świetne miejsca na wypoczynek, niestety popularność ma swoją cenę. Najbardziej lubiane odcinki wybrzeża są w okresie wakacyjnym bardzo zatłoczone. Dlatego wiele osób poszukuje raczej mniej znanych, zacisznych plaż, które odwiedza mniej ludzi i na których nadal można cieszyć się spokojem i słuchać szumu morza. Wyszukaliśmy dla was i takie plaże!
Zacznijmy od plaży w Orzechowie. Leży blisko Ustki, zachwyca lasami i nadbrzeżnymi klifami. W pobliżu znajdują się dodatkowe atrakcje, m.in. betonowa konstrukcja, która wyglądem przypomina latarnię morską. By rozkoszować się widokami z tej wieży, trzeba spalić trochę kalorii – na samą górę prowadzi prawie 250 stopni, jednak piękny krajobraz z pewnością jest wart takiego poświęcenia. Z kolei plaża Piaski w Krynicy Morskiej pozwala cieszyć oczy przepięknymi zachodami słońca. Miejsce to nazywane jest „plażą na krańcu Polski” przez swoje położenie tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Mimo wszystko warto się tu wybrać, by wypoczywać w świętym spokoju. Względna cisza jest też atutem plaży w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, która pozostaje dzika i mało uczęszczana. Na romantyczne spacery nadaje się doskonale mało znana plaża w Skowronkach, między Krynicą Morską a Kątami Rybackimi, a także plaża w Dąbkowicach, spokojnej wsi pod Koszalinem, niemal pozbawionej atrakcji – czeka tu na was tylko piasek, morze, jezioro Bukowo i las.
Co zabrać na plażę?
Przed wycieczką na plażę należy się odpowiednio spakować.
Kluczowe jest nakrycie głowy, chroniące przed przegrzaniem i udarem słonecznym, a także zapas wody pitnej i prowiant. Wodę i kanapki warto trzymać w torbie termicznej, która nie pozwoli im się zbytnio nagrzać od słońca. Koniecznie zabierz też ze sobą tubkę kremu z filtrem UV, który chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi, a także podręczną apteczkę z podstawowymi lekami i opatrunkami (np. na wypadek skaleczenia stopy o leżące w wodzie kamienie). Nie zapomnij też zabrać worka na śmieci i odpadki, by nie zostawić po sobie bałaganu. Jeśli planujesz zostać na plaży do zachodu słońca czy przez cały wieczór, miej ze sobą także lekką kurtkę lub sweter. Nocą temperatura powietrza nad morzem potrafi dość gwałtownie opaść, co naraża nieprzygotowanych plażowiczów na przeziębienie.