Radom: Święto Policji 2025 i 100 lat pań w policji. Co szósty nasz policjant jest kobietą. Zobacz jak wygląda służba w regionie radomskim
100-lecie kobiet w policji - takie są policjantki w regionie radomskim
Sto lat temu, 26 lutego 1925 roku na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji utworzona została policja kobieca, pierwsze panie służyły w Warszawie.
Warunki wstąpienia do służby na początku były restrykcyjne. Policjantką mogła zostać tylko panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat, powyżej 164 centymetrów wzrostu oraz posiadająca krótkie włosy. Jeśli zdecydowała się wyjść za mąż, musiała odejść ze służby.
Dziś na stan cywilny i długość włosów nikt już nie zwraca uwagi. Warunki rekrutacji do policji są takie same bez względu na płeć, a kobiety mogą piastować najwyższe stanowiska w policji i nosić równie wysokie jak mężczyźni stopnie.
W mazowieckim garnizonie Policji zatrudnionych jest 2209 kobiet w tym 1145 to policjantki, oraz 1064 pracownic cywilnych, a 614 z nich to pracownice Korpusu Służby Cywilnej. Policjantki służą w pionach kryminalnym, logistycznym oraz prewencyjnym, pracując zarówno na stanowiskach wykonawczych, jak i kierowniczych.
Mniej więcej co szósty policjant w regionie to kobieta.
Święto Policji
Święto Policji – polskie święto obchodzone 24 lipca przez Policję, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku przy nowelizacji ustawy o Policji. Święto Policji przypada w rocznicę powołania w 1919 polskiej Policji Państwowej.