Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta
Nowe zasady zawieszania kształcenia
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wprowadza istotne zmiany dotyczące zawieszania kształcenia przez doktorantów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało, aby podmioty prowadzące szkoły doktorskie były zobowiązane do określenia przypadków, w których możliwe będzie zawieszenie kształcenia, niezwiązanych z rodzicielstwem.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, zawieszenie kształcenia przez doktoranta będzie mogło trwać łącznie nie dłużej niż 12 miesięcy w całym okresie kształcenia. W czasie zawieszenia doktoranci nie będą otrzymywać stypendium doktoranckiego, a terminy związane z wyznaczeniem promotora, złożeniem indywidualnego planu badawczego, przeprowadzeniem oceny śródokresowej i złożeniem rozprawy doktorskiej nie będą biec.
Ubezpieczenia społeczne dla doktorantów
Kolejną istotną zmianą jest objęcie doktorantów obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Zmiany te mają na celu zapewnienie doktorantom dostępu do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego w przypadku choroby, wypadku czy urlopu związanego z rodzicielstwem.
– W efekcie doktoranci zostaną objęci systemem świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego w przypadku choroby, wypadku, czy też urlopu związanego z rodzicielstwem – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.
Wprowadzenie regulacji o nieprzysługiwaniu stypendium doktoranckiego jest niezbędne do otrzymywania świadczeń z ustawy świadczeniowej oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
– Wskazane świadczenia nie przysługują bowiem za okresy niezdolności do pracy (kształcenia), za które ubezpieczony (doktorant) zachowuje prawo do wynagrodzenia (stypendium doktoranckiego) – zaznaczono.
Dostęp do infrastruktury szkoły doktorskiej
W odpowiedzi na postulaty środowiska doktorantów, resort nauki zaproponował również zobowiązanie podmiotów prowadzących szkoły doktorskie do określenia warunków bezpłatnego korzystania z infrastruktury badawczej i informatycznej przez osoby, które ukończyły kształcenie w szkole doktorskiej.
Zgodnie z projektem, przepisy dotyczące możliwości korzystania z infrastruktury badawczej i informatycznej będą obowiązywać dopiero po wydaniu stosownych uchwał, co powinno nastąpić najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Ocena skutków regulacji
Celem projektu jest stworzenie ram prawnych, które umożliwią zawieszanie kształcenia doktorantów, a nie zwiększenie liczby osób korzystających z tych uprawnień. Skuteczność zaproponowanych rozwiązań będzie na bieżąco oceniana na podstawie sygnałów płynących ze środowiska doktorantów, od podmiotów prowadzących szkoły doktorskie oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
– Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji, celem projektu jest 'stworzenie ram prawnych, które pozwolą na zawieszanie kształcenia doktorantów, a nie zwiększenie liczby osób korzystających z tych uprawnień – wskazano.
Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie w fazie konsultacji publicznych, które potrwają do 28 lipca. Wprowadzenie tych zmian ma na celu poprawę jakości kształcenia doktorantów oraz dostosowanie przepisów do zmieniających się potrzeb i realiów środowiska akademickiego.