Rogatywki w górę! Wielkie święto Wojska Polskiego w Toruniu: promocja oficerska wróciła po latach
Niegdyś promocja oficerska była w Toruniu corocznym wydarzeniem. Uczestniczyli w niej absolwenci miejscowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Promocja organizowana była przez lata na placu Zwycięstwa, dziś zabudowanym gmachem Sądu Rejonowego. Ostatnia promocja WSOWRiA odbyła się w roku 2002. Kolejnych nie organizowano, bo uczelnia ta została likwidowana. W Toruniu pozostało kształcące podoficerów Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Promocja oficerska w Toruniu: powrót ceremonii po 23 latach
W sobotę 5 lipca promocja oficerska wróciła do Torunia po 23 latach. Trafiła na Rynek Staromiejski. Promowanych na pierwszy stopień oficerski, czyli na stopień podporucznika, było 26 absolwentów sześciomiesięcznego kursu oficerskiego, kształconych w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na oficerów zawodowych w grupie osobowej rakietowej i artylerii. Wśród nich znalazły się trzy panie i 23 panów. Częścią kursu oficerskiego były praktyki zawodowe w CSAiU. Za ich sprawą promocja została zorganizowana w Toruniu.
Promocja oficerska na Rynku Staromiejskim odbyła się oczywiście zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Jej oprawę muzyczną zapewniła toruńska Orkiestra Wojskowa. Na Rynku Staromiejskim prezentowany był sprzęt wojskowy, między innymi wyrzutnia rakietowa Himars, moździerze samobieżne, haubica Krab. Na uroczystości stawiła się kadra i żołnierze CSAiU oraz rodziny, znajomi i przyjaciele promowanych oficerów.
Dowództwo Sił Zbrojnych RP reprezentował generał brygady Grzegorz Potrzuski, Szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego WP. Wcześniej był Szefem Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To absolwent toruńskiej WSOWRiA z roku 1997.
- Nawet najnowocześniejszy sprzęt wojskowy to tylko narzędzie. Do rozwijania sił zbrojnych, w tym wojsk rakietowych i artylerii, potrzebujemy profesjonalnej kadry, także tej dowódczej. Przygotowujemy więc ją, miejmy nadzieję, że tylko w celu odstraszania przeciwnika oraz do realizacji zadań na placach ćwiczeń i poligonach. Promocja oficerska w Toruniu jest niezwykle ważnym wydarzeniem także ze względu na przywracanie w tym mieście WSOWRiA. To niezbędne do rozwoju wojsk rakietowych i artylerii, ale i całej 300-tysięcznej armii - mówił generał Potrzuski.
Podczas ceremonii odczytane zostało postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jako zwierzchnika Sił Zbrojnych. To on, na wniosek ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, nadał pierwszy stopień oficerski.
W końcu nastąpił główny punkt uroczystości - promocja absolwentów. Podchodzili oni czwórkami do podium i klękali na jedno kolano. Promujący ich generał Potrzuski wypowiadał słowa: "W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panią/Pana podporucznikiem Wojska Polskiego”. Potem dokonywał mianowania poprzez dotknięcie szablą lewego ramienia przyklękającego przed nim absolwenta. Każdy z promowanych wstawał, przyjmował gratulacje od generała i wypowiadał słowa: "Ku chwale Ojczyzny!”. Nowo mianowani oficerowie złożyli też uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Hymn do miłości Ojczyzny”.
Efektowną częścią uroczystości był też moment, gdy każdy z nowych oficerów zdjął z głowy rogatywkę. Jednocześnie podrzucili je, na cześć promocji. Były też gratulacje składane przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Podporucznicy, zgodnie z tradycją, otrzymali bukiety biało-czerwonych goździków.
- Wszyscy wypromowani oficerowie wykonali ciężką pracę. Mieliśmy wsparcie kadry wojskowej i rodzin, za co ogromnie dziękujemy. Niedługo po promocji, bo 7 lipca, obejmuję stanowisko w 5 Pułku Artylerii. Co jest potrzebne, by służyć w artylerii? Przydaje się umysł ścisły, zwłaszcza zdolności z zakresu matematyki i geodezji - mówił podporucznik Jakub Dukat.
Dodajmy, że dzień przed promocją odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i patentów oficerskich nowym podporucznikom. Z kolei w czwartek 3 lipca w Kościele Garnizonowym w Toruniu odprawiona została msza święta w ich intencji.
Nie tylko promocja oficerska: "Toruń był, jest i będzie stolicą polskiej artylerii"
Powrót promocji oficerskiej do Torunia to kolejny dowód na odbudowę znaczenia wojska w mieście, zwłąszcza wojsk rakietowych i artylerii. Przypomnijmy, że w piątek 4 lipca w CSAiU otwarto Centrum Szkolenia Rakietowego Himars Academy. CSAiU od 1 października ma funkcjonować jako Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii. W ten sposób niejako wróci do Torunia WSOWRiA. Za zmianą nazwy kryje się rozszerzenie działalności centrum, w którym oprócz podoficerów szkolić się będą też oficerowie.
Warto też dodać, że w Toruniu formowana jest właśnie 1 Brygada Rakiet. Tu ma główną siedzibę, tu będą stacjonować trzy z czterech składających się na nią dywizjonów rakiet.
- Toruń był, jest i będzie stolicą polskiej artylerii - podkreślił podczas sobotniej uroczystości pułkownik Andrzej Kupis, Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.