Róże w ogrodzie. Jak pielęgnować, by pięknie kwitły?
Krzewy róży w ogrodzie bywają kapryśne. Przy nieodpowiednich warunkach, złej pielęgnacji i braku nawozów mogą wolno rosnąć i przestać kwitnąć.
Jaką odmianę róż wybrać do ogrodu?
W ogrodach największą popularnością cieszą się róże wielokwiatowe, które cechują się dużymi, pojedynczymi kwiatami i nadają się do cięcia do wazonu, a także róże rabatowe czy parkowe, które tworzą widowiskowe krzewy.
Wśród odmian, w przypadku róż wielkokwiatowych, cenione są Prestige, Mrs. Lincoln, Pascali, Dolomity, Mary Ann, Kronenbourg, Luxor. Uznawane są za wytrzymałe i atrakcyjne wizualnie.
Z kolei wśród róż rabatowych popularnością cieszą się Europeana, Bailando, Leonardo da Vinci, Solero, Allgold, Arthur Bell.
Jak prawidłowo sadzić róże?
Róże najlepiej sadzić do gruntu jesienią, szczególnie w październiku, lub wczesną wiosną, w marcu i kwietniu. Jesienne sadzenie pozwala różom ukorzenić się przed zimą i szybciej rozpocząć wegetację wiosną.
Przed sadzeniem róże z gołym korzeniem warto namoczyć w wodzie na kilka godzin.
Aby prawidłowo posadzić różę, należy wykopać odpowiednio głęboki i szeroki dołek, umieścić w nim roślinę, a następnie dokładnie ubić ziemię i obficie podlać.
Stanowisko
Róże najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, w glebie żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej (pH 6-6,5). Miejsce powinno być osłonięte od silnych wiatrów.
Przy takich roślinach nie sadź róż
Róże nie lubią sąsiedztwa roślin, które konkurują z nimi o wodę, składniki odżywcze i światło. Unikać należy sadzenia obok róż roślin ekspansywnych, które szybko się rozrastają i mogą zagłuszyć róże. Również rośliny, które preferują wilgotne podłoże, mogą negatywnie wpływać na róże, sprzyjając rozwojowi chorób grzybowych. Kolejną grupą roślin, których należy unikać, są rośliny o podobnym okresie kwitnienia.
W pigułce: Róż nie sadź przy drzewach i krzewach o rozłożystych koronach (klony, dęby, lilaki, forsycje, berberysy), unikaj mięty, traw ozdobnych, ciemiernika ogrodowego, irysów, dalii, mieczyków, begonii.
Tak należy podlewać róże
Róże lubią obfite podlewanie. Najlepiej robić to raz w tygodniu (5-10 litrów na krzew). Unikaj codziennego podlewania małą ilością wody.
Strumień wody kieruj bezpośrednio na ziemię wokół krzewu, aby trafił głęboko do korzeni. Unikaj moczenia liści i kwiatów, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Róże najlepiej podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, aby uniknąć szybkiego parowania wody.
Nawożenie róż
Do róż najlepiej stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, zawierające azot, fosfor i potas, oraz mikroelementy jak żelazo i magnez.
Doskonale sprawdzi się obornik, kompost, gnojowica z pokrzyw.