Rozwadowska Makieta Kolejowa ciekawą atrakcją Stalowej Woli. Uwielbiają ją nie tylko dzieci
Zawiadowca stworzył makietę kolejową w Stalowej Woli
Andrzej Tomczyk, związany rodzinnie z Tarnobrzegiem, zawodowo związany jest ze Stalową Wolą, gdzie od blisko 40 lat pracuje w Polskich Kolejach Państwowych – Polskich Liniach Kolejowych jako inspektor do spraw inżynierii ruchu i zawiadowca. Jest miłośnikiem kolei i kolekcjonerem wszystkiego, co z koleją jest związane. Ale jest miłośnikiem specyficznym, bo ma ogromny sentyment do starych kolei i parowozów, które zasilane węglem buchają parą z komina i pachną smarem.
Jeśli specjalnego wrażenia nie robią na nim coraz bardziej nowoczesne pociągi z elektrycznymi lokomotywami, to jego serce przyspiesza na widok starych parowozów z piecami węglowymi. I to im poświęcił stworzoną przez siebie Rozwadowską Makietę Kolejową, z kolekcją eksponatów związanych z rozwadowskim kolejnictwem, którego historia ma blisko 140 lat.
Rozwadowska Makieta Kolejowa mieści się w budynku dawnej nastawni wykonawczej RO3 na osiedlu Rozwadów, w kompleksie zabudowań kolejowych przy ulicy Targowej. Trzeba się tam wspiąć po stromych schodach. Ale warto. Makieta rozciąga się na dziesięciu metrach kwadratowych.
Jak czytamy w relacji na facebooku, zwiedzając makietę, przenosimy się do bezpowrotnie minionej epoki pary. Zobaczymy tabor oraz infrastrukturę kolejową: semafory, przejazdy kolejowo-drogowe, naprężacze zewnętrzne, urządzenia do nawadniania, nawęglania i obsługi parowozów. Zobaczymy także budynki niezbędne do funkcjonowania kolei: nastawnie, parowozownię, dworzec kolejowy, magazyn i tunel. W tym kolejowym teatrze głównym aktorem są oczywiście jeżdżące i buchający parą pociągi – towarowy i pasażerski.
Kolejarskie eksponaty przy makiecie
Makieta modułowa otoczona jest eksponatami, za którymi kryją się ciekawe historie i ludzkie losy. Zwiedzający otrzymują wyjęty z ternionu bilet kartonikowy Edmondsona na pociąg 3. klasy z Niska do Rozwadowa. Bilet ten datowany jest w komposterze – polskim wynalazku. Warto dodać, że Jan Józef Baranowski, obok wspomnianego kompostera, wynalazł także stosowany na całym świecie semafor kształtowy.
Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się artefakty historyczne z początków kolei w Rozwadowie (rok 1887). Są to m.in. instrukcje, dokumenty, elementy umundurowania, słupek kilometrowy oraz latarnie sygnałowe Kolei Karola Ludwika z końca XIX wieku, a także oryginalne zeszyty nutowe kolejowej orkiestry dętej.
Rozwadowską Makietę Kolejową odwiedzają uczniowie ze Stalowej Woli i okolic, miłośnicy kolejnictwa i modelarstwa, seniorzy. Ostatnio sesję zdjęciową mieli tu członkowie Koła Fotograficznego „Kadr” ze Stalowej Woli.