Rynek pracy rozjeżdża młodych. Nowe dane nie zostawiają złudzeń
Trudności na lokalnych rynkach pracy: perspektywa młodych
Z badania wynika, że zaledwie 17 procent respondentów uważa, iż w ich miejscowości lub najbliższej okolicy można bez większych problemów znaleźć odpowiednią pracę. Znacznie większa grupa, bo 46 procent, jest zdania, że pracę można znaleźć, lecz niekoniecznie tę właściwą, satysfakcjonującą. Natomiast 22 procent ankietowanych ocenia, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 4 procent uważa, że jest to wręcz niemożliwe.
Szczególnie alarmujące są dane dotyczące najmłodszej grupy wiekowej, 18–24 lata. To właśnie oni najczęściej wskazują na trudności na lokalnych rynkach pracy. W porównaniu z majem, w czerwcu odnotowano 16-punktowy spadek odsetka młodych ludzi przekonanych o możliwości znalezienia pracy w swojej okolicy. Równocześnie, o 14 punktów procentowych wzrósł odsetek tych, którzy uważają, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe. Obecnie, jak podaje CBOS, łącznie 37 procent młodych osób w tym przedziale wiekowym sygnalizuje poważne trudności na lokalnych rynkach pracy.
Co ciekawe, w ogólnej tendencji, w czerwcu zaobserwowano znaczące pogorszenie ocen sytuacji na lokalnych rynkach pracy w najmniejszych miastach, gdzie o 16 punktów procentowych zmniejszył się odsetek twierdzących, że w okolicy można znaleźć pracę, a o 14 punktów procentowych więcej wskazuje na poważne trudności. Odwrotny trend, czyli poprawa ocen, nastąpiła natomiast w największych miastach, liczących co najmniej pół miliona mieszkańców.
Ocena bieżącej sytuacji w zakładach pracy
Pomimo pewnych trudności na lokalnych rynkach, ogólna ocena bieżącej sytuacji w zakładach pracy utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie. 65,9 procent pracowników oceniło ją jako dobrą (w tym 10,3 procent jako bardzo dobrą). Niemal jedna czwarta (21,9 procent) określiła ją jako „ani dobrą, ani złą”, a 10,3 procent uznało ją za złą (w tym 1,7 procent za bardzo złą).
CBOS zauważa, że w porównaniu z majem, zmiany w ocenach aktualnej sytuacji w zakładach pracy nie są istotne statystycznie, choć opinie minimalnie bardziej się spolaryzowały. Odnotowano 2-punktowy wzrost odsetka pracowników oceniających sytuację jako dobrą oraz 1-punktowy wzrost dla oceny złej, przy jednoczesnym 3-punktowym spadku odsetka wskazujących na neutralną sytuację.
Analizy sektorowe wskazują, że pracujący w prywatnym rolnictwie postrzegają sytuację w swoim miejscu pracy gorzej niż pracownicy innych sektorów gospodarki.
Prognozy na Przyszłość i Poczucie Bezpieczeństwa Zatrudnienia
Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące zmian w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku, 65,2 procent ankietowanych uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian. Optymizm wyraża 20 procent respondentów, spodziewając się poprawy, natomiast 9,1 procent prognozuje pogorszenie. Prognozy czerwcowe są zbliżone do majowych, z minimalnym wzrostem (o 3 punkty procentowe) liczby osób nieprzewidujących zmian oraz spadkiem (o 2 punkty) odsetka uchylających się od odpowiedzi.
Osoby, które nie przewidują zmian w swoich zakładach pracy, to najczęściej pracownicy instytucji państwowych, samorządowych, publicznych oraz jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Pozytywne oczekiwania dominują wśród pracowników spółek z właścicielami prywatnymi i państwowymi. Pracownicy prywatnego rolnictwa najczęściej odmawiali odpowiedzi na to pytanie (22 procent w tej grupie).
W kwestii poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, sytuacja pozostaje stabilna siódmy miesiąc z rzędu. Łącznie 75 procent ankietowanych nie liczy się z możliwością utraty obecnej pracy, odpowiadając „raczej nie” lub „nie, to mało prawdopodobne”. Z możliwością utraty pracy liczy się „raczej tak” 17 procent respondentów, a „bardzo poważnie” 5 procent.
Raport CBOS, zrealizowany w dniach 5-15 czerwca 2025 roku na próbie 971 osób, dostarcza cennych informacji dla decydentów i przedsiębiorców, wskazując na konieczność monitorowania trendów na lokalnych rynkach pracy, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych pokoleń.