Rzeszowski szpital. Będzie lądowisko na szczycie parkingu
Umowę na realizację inwestycji podpisali we wtorek (28 maja) Małgorzata Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i Mirosław Młynarski, Prezes Zarządu spółki Erbud International, która wygrała przetarg na wykonanie obiektu, pokonując trzech innych oferentów.
Prace ruszą w kilka dni po podpisaniu umowy. Będzie to drugi etap budowy, pierwszym było przygotowanie terenu, polegające na przełożeniu istniejących już w miejscu planowanej budowy podziemnych ciągów ciepłowniczych, sieci energetycznych i wodociągowych. Ta część operacji możliwa była do przeprowadzenie wyłącznie w miesiącach letnich, by nie pozbawić mieszkańców miasta zasilania w ciepło systemowe.
- To niezwykle ważna inwestycja nie tylko z punktu widzenia funkcjonowania szpitala, ale również dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia - ocenia Małgorzata Rogowska. – W obecnej sytuacji geopolitycznej, która wymaga od nas zwiększonej gotowości, odporności infrastruktury publicznej, tego rodzaju inwestycje mają szczególne znaczenia i charakter.
Lądowisko będzie mogło przyjmować śmigłowce o wadze całkowitej do 10 ton, także wojskowe. Dyr. Rogowska podkreśla, że ogromne znaczenie będzie mieć realizacja koncepcji, by lądowisko było połączone ze szpitalnym oddziałem ratunkowym i działającym Centrum Urazowym, co umożliwi skrócenie czasu przekazania do nich pacjenta ze statku powietrznego. Służyć temu będzie system sześciu wind i schody. Płyta lądowiska wzniesie się na wysokość 28 metra, co odpowiada wysokości dziesiątego piętra budynku mieszkalnego. Koszt tej inwestycji, to 74 mln zł, pokryją go w całości środki z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.
- Dziękuję za zaufanie dla firmy, dla nas, bo po raz trzeci mamy okazję realizować kontrakty u państwa - przypomniał prezes Mirosław Młynarski. - Już kiedy budowano przyszpitalne lądowisko naziemne rozmawialiśmy o tym, że szkoda tej przestrzeni i może warto jest zbudować lądowisko wyniesione. A Erbud International specjalizuje się w realizacji inwestycji w obiekty służące służbie zdrowia.
A to dopiero początek…
Budowa lądowiska jest dopiero początkiem znacznie większej inwestycji, co podkreślał obecny podczas uroczystego podpisania umowy Władysław Ortyl, Marszałek Województwa. W miejscu obecnie istniejącego szpitalnego lądowiska naziemnego stanie główny budynek Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, co będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy nowe lądowisko zostanie oddane do użytku. PCMD będzie największą inwestycją na rzecz ochrony zdrowia, planowana przez samorząd województwa. Tym bardziej potrzebną, że Podkarpacie jest jedynym w kraju regionem, który nie dysponuje wyspecjalizowanym szpitalem pediatrycznym, co ogranicza małym pacjentom dostęp do specjalistycznych świadczeń medycznych i zmusza do korzystania z ośrodków w innych województwach.
Dla pacjentów pediatrycznych zaplanowano czterokondygnacyjny obiekt o łącznej powierzchni prawie 50 tys. m. kw., połączony z już istniejącą częścią szpitala, służącą dzieciom. PCMD mieścić będzie klinikę kardiologii dziecięcej, otolaryngologii, alergologii i mukowiscydozy dzieci, urologii, centrum zaburzeń hormonalnych i metabolicznych dzieci, dziecięcy oddział ratunkowy, blok operacyjny i OIOM. Plany zakładają, że obiekt zostanie oddany małym pacjentom do dyspozycji w II kwartale 2029 roku, powstanie za sumę ok. 714 mln zł.