Rzym w czasie konklawe 2025. Które atrakcje są zamknięte, na co turyści muszą uważać, skąd obserwować dym nad Kaplicą Sykstyńską?
W tym artykule:
Konklawe 2025: tłumy w Rzymie mogą pokrzyżować plany turystom
Kto nie lubi tłumów, powinien trzymać się w tym roku jak najdalej od Rzymu. Nie tylko obchodzony jest właśnie Rok Jubileuszowy w Kościele katolickim, którego uroczystości same w sobie przyciągają do Wiecznego Miasta wielu pielgrzymów, ale w dodatku już niebawem będziemy świadkami wyboru nowego papieża.
Pogrzeb Franciszka I ściągnął do Rzymu ok. ćwierć miliona gości. Nie wiadomo, ilu pielgrzymów i ciekawskich turystów można się spodziewać w stolicy Włoch z okazji nadchodzącego konklawe, czyli ceremonii wyboru nowego papieża. Jak podaje Forbes, już w ostatnim tygodniu kwietnia, po wyznaczeniu daty początku konklawe na środę 7 maja, liczba wyszukiwań lotów do Rzymu z USA wzrosła o 345 proc., a z Meksyku aż o ponad 1000 proc. Na pewno więc w dniach konklawe i tuż przed nim w Rzymie będzie bardzo tłoczno, co muszą brać pod uwagę turyści planujący wycieczkę do Wiecznego Miasta w pierwszej połowie maja 2025.
Konklawe oznacza ogromne tłumy w Rzymie, gwałtowny wzrost cen lotów i hoteli, zwiększenie ryzyka kradzieży, a także zamknięcie niektórych kluczowych atrakcji Watykanu.
Poniżej znajdziesz krótki informator dla turystów o tym, jak będzie wyglądał Rzym w okresie konklawe i jak proces wyboru nowego papieża może wpłynąć na twoje plany zwiedzania.
Czym jest konklawe i kto może zostać nowym papieżem?
- Na czym polega konklawe? Konklawe to złożony ceremoniał wyboru nowego papieża. Wybór odbywa się przez głosowanie. Głosują kardynałowie poniżej 80. roku życia, zgromadzeni pod kluczem (łac. cum clavis) w słynnej Kaplicy Sykstyńskiej. W konklawe, które rozpocznie się 7 maja, głosować będzie 133 kardynałów z 71 krajów świata, w tym czterej Polacy: kardynałowie Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
- Kiedy dokładnie zacznie się konklawe? W środę 7 maja 2025. Najpierw o godz. 10:00 zostanie odprawiona msza św. w bazylice św. Piotra w intencji wyboru papieża. O 16:30 kardynałowie zaczną wchodzić do Kaplicy Sykstyńskiej w uroczystej procesji.
- Kto ma największe szanse zostać papieżem? Publicysta „Christianitas” Tomasz Rowiński w wywiadzie udzielonym PAP wskazuje, że wyjątkowo duże szanse mają włoscy kardynałowie Pietro Parolin i kardynał Matteo Zuppi, obaj uważani za kontynuatorów kontrowersyjnej polityki Franciszka. Inni tzw. papabile (prawdopodobni kandydaci) to np. Peter Erdo z Węgier (lider frakcji konserwatywnej), Luis Antonio Tagle z Filipin (bardzo liberalny), Mario Grech z Malty, Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, Anders Arborelius ze Szwecji, Fridolin Ambongo Besungu z Demokratycznej Republiki Konga.
- Kiedy może zostać wybrany nowy papież? Konklawe zacznie się w środę 7 maja 2025 i teoretycznie już wtedy może zostać wybrany kolejny następca św. Piotra. Tego dnia odbędzie się jedno głosowanie. Większość potrzebna do wyboru papieża wynosi 89 głosów (dwie trzecie). Jeśli papież nie zostanie wyłoniony, w kolejnych dniach odbędą się kolejne głosowania, po dwa rano i po południu. Cały proces może trwać bardzo długo, ale historycy wskazują, że od 1846 r. żadne konklawe nie trwało dłużej niż 5 dni. A więc okres konklawe w Rzymie może trwać od 7 do 11 maja. Ks. prof. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW w Warszawie, powiedział w rozmowie z PAP, że konklawe może rozstrzygnąć się nawet już w czwartek 8 maja.
- Skąd będzie wiadomo, że wybrano papieża? Należy obserwować kolor dymu unoszącego się z komina nad Kaplicą Sykstyńską (to dach po prawej stronie od kopuły bazyliki św. Piotra, patrząc z Placu św. Piotra). Karty do głosowania są palone po każdej sesji. Dym unosi się najczęściej ok. godz. 10:30, 12:00, 17:30 i 19:00. Czarny dym oznacza, że nie wybrano papieża. Biały – że wyłoniono nową głowę Kościoła katolickiego. W przypadku wyboru papieża zaczną także bić dzwony w Watykanie i całym Rzymie.
- Co nastąpi po wyborze nowego papieża? Po kilkudziesięciu minutach od wyłonienia się białego dymu nowy papież ukaże się na balkonie bazyliki św. Piotra i pozdrowi wiernych. W kolejnych dnach odbędzie się uroczysta inauguracja pontyfikatu. Wierni będą też tłumnie uczestniczyć w audiencjach i spotkaniach na południowe modlitwy z nowym papieżem.
Atrakcje Watykanu niedostępne z powodu konklawe
Tłumy pielgrzymów i procedura konklawe mogą pokrzyżować plany osobom, które chcą zwiedzać Rzym w pierwszej połowie maja 2025. Przede wszystkim niektóre słynne atrakcje Watykanu będą niedostępne:
- Od 28 kwietnia aż do zakończenia konklawe goście nie mają wstępu do Kaplicy Sykstyńskiej. Muzea Watykańskie zastrzegają, że refundacja zakupionych wcześniej biletów nie jest możliwa.
- Zamknięcie Kaplicy Sykstyńskiej oznacza, że niemożliwe jest też zwiedzanie bazyliki św. Piotra z przewodnikiem (trasa przebiega przez Kaplicę). Zwiedzanie bez przewodnika jest możliwe, choć ogromne tłumy pielgrzymów oczekujących na placu św. Piotra na wybór nowego papieża mogą sprawić, że dostanie się do bazyliki będzie trudne, a kolejki – ogromne.
- Muzea Watykańskie można zwiedzać, ale trasa zwiedzania została zmodyfikowana, by ominąć przejście przez Kaplicę Sykstyńską.
- Zamknięte są dla turystów także Ogrody Watykańskie i nekropola watykańska.
Skąd najlepiej widać biały dym?
W czasie konklawe na turystów czekają nie tylko utrudnienia, ale też całkiem nowa i unikatowa atrakcja: obserwowanie dymu z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Czarny oznacza dalsze głosowania, biały - wybranie papieża.
Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak biały dym unosi się nad Kaplicą Sykstyńską, sygnalizując Rzymowi i światu, że Kościół katolicki ma nowego zwierzchnika, masz do wyboru kilka punktów obserwacyjnych. Plac św. Piotra może być zbyt zatłoczony w czasie konklawe, ale dobry widok dają także:
- Plac Piusa XII - to ten tuż przed kolumnadą otaczającą Plac św. Piotra
- Via della Conciliazione - główna ulica prowadząca na Plac św. Piotra
- Most św. Anioła - daje dobry widok na bazylikę św. Piotra
- Zamek św. Anioła - z tarasu widać dobrze dachy Watykanu
Na co uważać w Rzymie w czasie konklawe?
Zarówno władze kościelne, jak i świeckie – włoskie i polskie – radzą pielgrzymom i turystom, by w czasie pobytu w Rzymie z okazji Roku Jubileuszowego czy konklawe przede wszystkim uważali na kradzieże. Nie należy pozostawiać żadnych cennych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie ani nawet kłaść ich obok siebie na ławce w parku.