Śląsk przygotowuje się na niż genueński. Rozdawane są worki z piaskiem
W wielu gminach woj. śląskiego rozdawane są już worki z piaskiem - zobacz zdjęcia!
Śląskie przygotowuje się na niż genueński!
Relację z wtorkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji hydrometeorologicznej zamieścił po południu Śląski Urząd Wojewódzki w swoich mediach społecznościowych. Po południu ma się też odbyć briefing wojewody Wójcika w tej sprawie.
Z relacji służb wojewody wynika, że podczas spotkania zespołu, w którym uczestniczyli też prezydenci miast na prawach powiatu i starostowie powiatowi, omówiono przygotowanie służb i instytucji do prognozowanych intensywnych, nawalnych opadów deszczu.
„Wojewoda śląski podkreślił, że sytuacja meteorologiczna jest bardzo dynamiczna” – napisano na facebookowym profilu urzędu.
Jak uściślono, analizowane na bieżąco (w związku z niżem genueńskim) prognozy wskazują na intensywne opady do 10 lipca.
Według służb kryzysowych może to skutkować:
- lokalnymi podtopieniami
- powodziami błyskawicznymi
- nagłym podniesieniem stanów wód w rzekach.
Szczególnie zagrożone mogą być zlewnie górskie i zlewnia Przemszy. Cały teren województwa objęty jest ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi.
Przedstawiciele Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowali, że obecnie stany wód w rzekach województwa są niskie, zbliżone do minimum, co dotyczy m.in. Odry i części Wisły.
Sprawdzają wały, monitorują obozy harcerzy
Służby gliwickiego RZGW zadeklarowały kontrole wałów przeciwpowodziowych, przepustów, zbiorników, jazów i stopni wodnych, aby przygotować infrastrukturę do przyjęcia większej ilości wody.
Komenda wojewódzka PSP w Katowicach prowadzi monitoring 32 obozów harcerskich, w których przebywa 1844 harcerzy i ma procedury ich ewentualnej ewakuacji. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zostały poproszone o monitorowanie sytuacji także w innych obozach i informowanie organizatorów o zagrożeniu.
Szef MON: w związku z ulewami na południu kraju powstało w Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe
Szef MON mówił we wtorek w Sejmie, że „RCB funkcjonuje, wszystkie alerty są przekazywane, uruchomiono służby - zarówno Państwową Straż Pożarną, jak i Ochotnicze Straże Pożarne przygotowane są do udzielania pomocy”.
Szef MON poinformował, że w niedzielę na jego polecenie Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych powołał Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe w Nisku (woj. podkarpackie). - Jest zgromadzony sprzęt wojskowy do udzielania wszelkiej pomocy, jeśli wojewodowie o to wystąpią - powiedział Kosiniak-Kamysz. Wcześniej na platformie X szef MON podkreślił, że „jednostki wojskowe są w pełni przygotowane do niesienia pomocy”.
Wicepremier zaapelował również do obywateli, by obserwowali wszystkie komunikaty państwowych instytucji, takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w 13 województwach: alertem III stopnia objęto woj. łódzkie i śląskie oraz częściowo woj. mazowieckie, świętokrzyskie, małopolskie i opolskie.
Ostrzeżenie II stopnia obowiązuje w pozostałej części woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego, części woj. dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, a ostrzeżenie I stopnia w pozostałej części woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego, w woj. kujawsko-pomorskim i części woj. dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Ostrzeżenia zaczną obowiązywać we wtorek po południu. (PAP)