Sosnowiec: Tak wygląda dom rodzinny Szpilmana
Sosnowiec. To właśnie w tej kamienicy w grudniu 1911 roku urodził się Władysław Szpilman - wybitny pianista i kompozytor, który zyskał światową sławę.
Wirtuoz urodzony w sercu Zagłębia
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 w Sosnowcu, w kamienicy przy ul. Targowej 18 w Sosnowcu. Rodzina Szpilmana była uzdolniona artystycznie, ojciec Samuel był skrzypkiem i pracował jako koncertmistrz w Teatrze Miejskim w Sosnowcu, pracowała w nim również matka Estera, która z kolei grała na pianinie. Rodzice artysty przekazali potomstwu smykałkę do muzyki. Brat Henryk pod pseudonimem pisał teksty do utworów natomiast Władysław z czasem stał się jednym z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki.
Młodość i edukacja
Jako nastolatek Władysław wraz z rodziną przeprowadził się do stolicy. Rozpoczął tam naukę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Studiował również w Berlinie, aż do momentu objęcia władzy przez NSDAP. Z racji na swoje pochodzenie zmuszony był wrócić do Polski. Po powrocie do Warszawy, jego kariera nabrała rozpędu. Koncertował i dawał lekcje, zaczął również pisać swoje pierwsze utwory. Od roku 1935 pracował w Polskim Radiu. Z czasem jego muzyka zaczęła pojawiać się w produkcjach filmowych m.in. Wrzos (1937) i Dr Murek (1939).
Okres Wojenny
W czasie II Wojny Światowej wraz z rodziną trafił do warszawskiego getta, skąd dzięki rozbudowanym znajomościom udało mu się wydostać. Niestety jego bliscy nie mieli tyle szczęścia. Podczas jednej z łapanek na Umschlagplatz zostali pochwyceni, a następnie wywiezieni i zamordowani w niemieckim obozie zagłady.
Władysław po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się w ruinach miasta. Będąc na skraju wycieńczenia został uratowany przez kapitana Wehrmachtu Wilma Hosenfleda. Mężczyzna zapewnił go, że nie zrobi mu krzywdy, wskazał mu bezpieczniejszą kryjówkę i w tajemnicy przez następne miesiące dostarczał mu zaopatrzenie w postaci jedzenia i odzienia.
Powojenne losy
Szpilman wrócił do Polskiego Radia stając się kierownikiem działu muzycznego. Zainicjował pomysł stworzenia Festiwalu Piosenki w Sopocie. Doprowadził również do powstania Związku Polskich Autorów i Kompozytorów - którego był prezesem. Jego kariera muzyczna również się rozwijała. Kompozytor koncertował po całym świecie. Łącznie zagrał ponad 2000 koncertów!
Oscarowy żywot
Władysław Szpilman zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Dwa lata po jego śmierci ukazał się film Romana Polańskiego - "Pianista" będący adaptacją autobiografii kompozytora z roku 1998. Podczas 75. Ceremonii Wręczenia Oscarów w 2003 roku, dzieło zgarnęło trzy statuetki: za najlepszą reżyserię, najlepszego aktora oraz scenariusz adaptowany. To ostatnie wyróżnienie pokazało jak autentyczna historia Władysława Szpilmana dotarła do świadomości zachodniej. Losy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów były na ustach całego świata.
Z perspektywy lokalnej najbardziej niesamowity jest fakt, że to wszystko zaczęło się tutaj w Sosnowcu, w kamienicy przy ul. Targowej 18.