Statystyki mówią jasno! Tu jest niebezpiecznie na Starym Mieście w Poznaniu
W tym artykule:
"Obecna sytuacja niepokoi"
- W przestrzeniach głównych deptaków miejskich, takich jak ul. Półwiejska czy Wrocławska, codziennie widzimy zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - przekazuje Anna Sokolnicka- Elzanowska.
W związku z tym zarząd osiedla zdecydował zgłosić się do straży miejskiej i policji o dane odnośnie interwencji w centrum miasta. Mogłoby to pozwolić na stworzenie mapy zagrożeń. Ostatecznie zarząd otrzymał dane policyjne wyłącznie z niektórych ulic.
- Stare Miasto jest atrakcją turystyczną i rozrywkową dla coraz większej liczby turystów i imprezowiczów, którzy czasami zapominają, że śródmieście jest przede wszystkim domem dla kilkunastu tysięcy osób! - zaznacza zarząd Osiedla Stare Miasto, jednocześnie wychodząc z inicjatywą "wprowadzenia większej liczby patroli mundurowych i zapewnienia finansowania na ten cel".
O jak wielkiej skali zgłoszeń mieszkańców mowa?
Tysiące zgłoszeń do służb
Z informacji przekazanych zarządowi osiedla wynika, że poznańska straż miejska od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2025 r. zarejestrowała blisko 18 tys. zgłoszeń dotyczących Starego Miasta:
- 11 339 - zagrożeń w ruchu drogowym, z czego 11 257 dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów,
- 2 185 - zakłóceń spokoju i porządku publicznego, z czego 1 627 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach zabronionych,
- 1 677 - zagrożeń życia i zdrowia, z czego 1 559 dotyczyło osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych,
- 909 - zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania odpadami, z czego 740 dotyczyło czystości nieruchomości/dróg,
- 723 zgłoszeń odnośnie zwierząt,
- oraz 457 awarii technicznych i uszkodzeń infrastruktury technicznej.
Danymi odnośnie interwencji na Starym Mieście podzieliła się również poznańska policja.
- Wynika z nich, że największe zagrożenie w centrum miasta dotyczy zachowań zakłócających porządek publiczny oraz kradzieży - informuje zarząd osiedla.
Zarejestrowano także 57 przypadków przestępczości narkotykowej oraz 10 bójek. Najwięcej interwencji, bo aż 243 w I kwartale 2025 roku odnotowano na ul. Półwiejskiej w szczególności w okolicach Starego Browaru i sklepu Biedronka.
- Należy pamiętać, że część z tych zgłoszeń, pomimo odnotowania w systemie i wygenerowania w przygotowywanych dla Pana statystykach - pozostaje niepotwierdzona przez policjantów, którzy przyjechali na miejsce interwencji - komentuje mł. asp. Anna Klój. - Nie każde zgłoszenie jest tożsame z faktycznym popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa. Oczywiście każdą niepokojącą sytuację lub przypadek naruszenia prawa należy zgłaszać służbom, policjanci reagują na każde zgłoszenie i weryfikują ze stanem faktycznym.