Stosując środki ochrony roślin, zadbaj o pszczoły. Jest apel do rolników od Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Ochrona pszczół i zapylaczy – ważne zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu środków ochrony roślin. WIORiN apeluje
W trosce o ochronę pszczół oraz innych zapylaczy, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin uprawnych, apelujemy do wszystkich użytkowników środków ochrony roślin o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ich stosowanie w sposób nieodpowiedzialny może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia owadów zapylających, a tym samym – dla ekosystemu i jakości plonów.
Zasady bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin
W celu zminimalizowania ryzyka dla pszczół i innych owadów zapylających, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- 1. Wybór odpowiedniego czasu na zabieg Nie stosuj środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół. Zabiegi ochrony roślin powinny być wykonywane w godzinach, gdy pszczoły i inne owady zapylające nie są aktywne, tj. najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
- 2. Przestrzeganie zaleceń zawartych w instrukcji użytkowania Należy zawsze dokładnie przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji stosowania (etykiecie) środków ochrony roślin, szczególnie w odniesieniu do dawek i sposobu aplikacji. Dobieraj preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół. Wybieraj środki ochrony roślin, które są przeznaczone do określonych rodzajów upraw.
- 3. Zabezpieczenie terenu zabiegowego Stosuj środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek. Nawiąż współpracę z pszczelarzami i poinformuj ich o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zatrucia pszczół środkami ochrony roślin Skontaktuj się z najbliższym oddziałem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) i poinformuj pracowników o zaistniałej sytuacji. W celu przyspieszenia działań, przygotuj informacje o miejscu i czasie zdarzenia, krótki opis sytuacji. Listę jednostek WIORiN znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty
Aby zminimalizować ryzyko związane z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin, apelujemy do wszystkich użytkowników środków ochrony roślin o szczególną dbałość o przestrzeganie powyższych zasad. W ramach działań profilaktycznych, zachęcamy do rozpropagowania tej wiedzy wśród innych użytkowników, np. poprzez:
· Umieszczenie komunikatu na tablicach ogłoszeniowych
· Wysłanie wiadomości SMS lub ulotek informacyjnych do rolników
Kontrola przestrzegania przepisów
Zgodnie z przepisami prawa, kontrola prawidłowego stosowania środków ochrony roślin należy do kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących stosowania środków ochrony roślin, na stosującego może zostać nałożona kara grzywny*.
* art. 76 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin: stosowanie środka ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska podlega karze grzywny. Ponadto, w przypadku rażącego naruszenia przepisów, może zostać wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin (art. 66 ustawy o środkach ochrony roślin).