Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy! Zgłosić się może każdy, kto chce nieść pomoc potrzebującym
Wolontariuszu, zgłoś się!
Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce i łączy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy, a darczyńcy przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu przygotowanego przez wolontariuszy.
Toruński oddział Szlachetnej Paczki już poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby wspomóc zbliżające się działania. W tym roku Bazę Potrzebujących Rodzin otwiera się 15 listopada. Od tego momentu można będzie wybrać jedną z potrzebujących rodzin, którą odwiedzą wolontariusze. Ale zanim to nastąpi, toruński oddział musi znaleźć osoby chętne do pomocy.
– Dołączyć do nas może każdy, kto ma ukończone 18 lat, ma w sobie ogromną chęć niesienia pomocy, jest otwarty, poszukuje nowych wyzwań oraz potrafi umiejętnie działać w zespole. W Szlachetnej Paczce wyznajemy zasadę, że im więcej nas, tym lepiej. Dzięki temu mamy możliwość dotrzeć do większej liczby potrzebujących rodzin – informuje Barbara Rumińska, koordynatorka regionalna Szlachetnej Paczki w Toruniu.
Wystarczy uzupełnić formularz
W jaki sposób można się zgłosić, by zostać wolontariuszem? Pierwszym krokiem jest uzupełnienie krótkiego formularza na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Przy wypełnianiu formularza wypełniamy województwo i rejon, w którym chce się działać.
– W samym Toruniu mamy sześć rejonów, gdzie liderzy wraz z wolontariuszami odwiedzają potrzebujące rodziny: Lewobrzeże, Mokre, Rubinkowo, Uniwersytet, Starotoruńskie i Wrzosy. W kolejnym etapie rejestracji potrzebne będą podstawowe dane personalne oraz adres e-mail – wyjaśnia Barbara Rumińska.
Po przesłaniu zgłoszenia z kandydatem skontaktuje się Specjalista ds. Rekrutacji, który zaprosi go na rozmowę rekrutacyjną, podczas której zostaną przedstawione zadania wolontariusza. Po rozmowie specjalista wróci do kandydata z informacją zwrotną. Jeśli rozmowa odbyła się pomyślnie, a kandydat nadal chce zostać wolontariuszem, rekruter prześle na adres e-mail umowę do roli wolontariusza.
– Po podpisaniu umowy wolontariusz bierze udział w obowiązkowym warsztacie wdrożeniowym, gdzie ma okazję nie tylko poznać pozostałych wolontariuszy, ale także jeszcze bliżej zostać swoje zadania w nowej roli – mówi Barbara Rumińska. – Rola wolontariusza to najpiękniejsza rola w Szlachetnej Paczce. Sama oprócz roli koordynatorki regionalnej pełnię tę rolę, gdzie wraz z innymi wolontariuszami docieram do potrzebujących rodzin, odwiedzam je i wspieram. To uczucie nie do opisania kiedy wiem, że poświęcając odrobinę swojego wolnego czasu, mogę zmienić czyjś świat na dobre.
Jak podkreśla koordynatorka, często nie zdajemy sobie sprawy, że wokół nas są osoby w trudnej sytuacji życiowej. Swoją obecnością, wysłuchaniem, a przede wszystkim rozmową pomimo chwilowych problemów daje się im nadzieję i wiarę na lepsze jutro i przekonanie, że świat może być piękniejszy.