Szlak rowerowy na Wyspie Sobieszewskiej. To 30-kilometrowa pętla
W tym artykule:
Szlak rowerowy na Wyspie Sobieszewskiej powstał w 2006 roku
Szlak rowerowy (niebieski) imienia Wincentego Pola powstał w 2006 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Liczy niespełna 30 kilometrów i jest pętlą. Wystartować można w dowolnym punkcie. Często wybierane miejsce to m.in. rowerowy wjazd (wejście) do Rezerwatu Ptasi Raj od strony ulicy Nadwiślańskiej (pętla autobusowa, parking). My zaczęliśmy od śluzy w Przegalinie, zaraz przy trasie EuroVelo9 (są miejsca postojowe).
Rowerem przez śluzę w Przegalinie
Od śluzy w Przegalinie (z podnoszonym mostem) jedziemy kilka kilometrów w kierunku Świbna. Po prawej stronie mamy Wisłę. W Świbnie jest przeprawa promowa do Mikoszewa, ale my jedziemy prosto, a w zasadzie lekko w prawo. Dojeżdżamy do końca drogi. Prosto (nie ma drogi rowerowej) są kierunkowskazy do Mewiej Łachy, my skręcamy w lewo w szeroką leśną utwardzoną drogę. Po około 9 kilometrach trasy docieramy m.in. do Hotelu Orle. Co jakiś czas pojawiają się po prawej stronie wejścia na plażę (około 200-300 metrów od wody).
Dojazd do dwóch wież widokowych na wyspie
Jedziemy cały czas prosto leśną trasą. Przy wejściu na plażę nr 19 skręcamy w prawo, aby dotrzeć do wież widokowych. Po chwili (1,2 km) dojeżdżamy do rozwidlenia leśnych dróg. Prosto jest dojście na plażę, a my skręcamy w lewo. Po 350 metrach jest pierwsza wieża, a po kolejnych 700 metrach druga wieża. Z pierwszej wieży jest widok na jezioro Karaś, a z drugiej na jezioro Ptasi Raj, Mierzeję Messyńską i Bałtyk.
Rowerowy przejazd przez groblę
Z okolic drugiej wieży wracamy na rowerowy szlak (dwa razy w prawo). Po chwili dojeżdżamy do miejsca (są tablice), gdzie zaczyna się grobla. Grobla to wąska ścieżka, ale da się przejechać rowerem. Koniec trasy w tym miejscu to tablice z zakazami. Wracamy. Po wyjeździe z grobli skręcamy w prawo i dojeżdżamy do pętli autobusowej (ulica Nadwiślańska).
Rowerowa trasa przy Martwej Wiśle
Druga część trasy wiedzie m.in. ulicą Nadwiślańską. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Z prawej strony jest deptak. Nie przejeżdżamy przez most, a kierujemy się lekko w lewo jadąc przez rondo. Z tego miejsca do śluzy w Przegalinie jest 10 km. Po wyjeździe z ronda skręcamy w prawo w ulicę Przegalińską. To wąska miejscami asfaltówka z niezbyt dużym ruchem. Po prawej stronie cały czas mamy w zasięgu wzroku Martwą Wisłę.
Historia Wyspy Sobieszewskiej
Do powstania Wyspy Sobieszewskiej doprowadziła żywiołowa działalność sił przyrody oraz ingerencja człowieka w system hydrograficzny Wisły. Wisła do roku 1840 uchodziła do Zatoki Gdańskiej swoim głównym ujściem w Gdańsku. Jednak ujście to okazało się w pewnym momencie niewystarczającym dla oddania nadmiaru wód morzu. Dlatego w nocy z dnia 31 stycznia na 1 lutego 1840 r. nastąpiła katastrofa. Potężny zator lodowy, jaki utworzył się w miejscowości Płonia, spowodował zablokowanie odpływu wód wiślanych w kierunku Gdańska, które wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. W ten sposób powstało nowe ramię i nowe ujście Wisły, nazwane bardzo trafnie przez Wincentego Pola - Śmiałą Wisłą. W wyniku tego żywiołu w 1840 r. powstał półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej.
Do ostatecznego ukształtowania się Wyspy Sobieszewskiej przyczynił się człowiek i jego działalność, mająca ostatecznie rozwiązać problem powodzi na Żuławach. W celu stworzenia lepszych warunków odpływu wód wiślanych i lodów w latach 1889-1895 przekopano na prostym przedłużeniu Leniwki kanał o długości 7,1 km. Kanał ten, zwany Przekopem Wisły, zbudowany został między Świbnem a Mikoszewem. Jego uroczystego otwarcia dokonano 31 marca 1895 r. o godz. 15.45, z osobistego polecenia cesarza Wilhelma II (zabór pruski). W ten sposób Wisła otrzymała nowe, główne ujście, natomiast zachodnia część półwyspu z 1840 r. stała się w 1895 roku wyspą, nazwaną później Sobieszewską.
Wyspę Sobieszewską oblewają od północy wody Zatoki Gdańskiej, od południa wody Martwej Wisły, od wschodu Wisły Przekop, a od zachodu Wisły Śmiałej. Wyspa jest obszarem o powierzchni 36 km kw. (gdansk.pl)