Szlakiem kobiet tworzących i malujących historię Zamościa. Przed nami Zamojska Noc Muzeów
„Tematem przewodnim będzie wpływ paryskiej szkoły malarskiej na artystyczną drogę pochodzącej z Zamościa Zofii Kulaszyńskiej-Couret oraz znaczenie jej pracy w kontekście kulturalnym i historycznym Zamościa” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. „W programie przewidziano również wydarzenia, które będą omawiały rolę kobiet – zarówno w tradycyjnych kontekstach społecznych, jak i ich wpływ jako mecenasów sztuki, twórczyń oraz kluczowych postaci przyczyniających się do rozwoju artystycznego, kulturalnego i intelektualnego miasta”.
Nocne zwiedzanie
Tego wieczoru, w godzinach 18-24, nieodpłatnie udostępnione do zwiedzania będą: Muzeum Zamojskie przy ul. Ormiańskiej 26, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – Oddział Muzeum Zamojskiego przy ul. Zamkowej 2, oraz, w godzinach 18-22, ekspozycja „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej” w budynku dawnej Akademii Zamojskiej – obecnie Zamojska Akademia Kultury, ul. Akademicka 8.
„Dodatkowo, zapraszamy do Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego przy zamojskich Plantach – ul. Łukasińskiego 2B. Podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy również na tematyczne zwiedzanie zespołu staromiejskiego” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. „W tym roku spacerować będziemy z zamojskimi przewodnikami „Szlakiem kobiet tworzących i malujących historię Zamościa”. Trasa zwiedzania umożliwi zapoznanie się z miejscami, które miały szczególne znaczenie dla życia artystek i kobiet działających w Zamościu w okresie międzywojennym, a także z obiektami historycznymi, które ilustrują wpływ kobiet na rozwój kulturalny miasta".
A dalej czytamy: „Zwiedzający będą mieli okazję poznać sylwetki znanych postaci ze świata sztuki i kultury, takich jak Zofia Kulaszyńska-Couret, Krystyna Bronicka, Weronika Wawryn, Helena Rogińska, Helena Drezowska, Zofia Dziuba, Wanda Madlerowa czy Róża Zamoyska. Poznają mało znane aspekty życia kobiet, które miały istotny wpływ na rozwój Zamościa i jego kulturalne dziedzictwo”.
Obok szczegółowy program, który podajemy za organizatorami.
W Muzeum Zamojskim
18:00 – Oficjalne rozpoczęcie XVII Zamojskiej Nocy Muzeów - wernisaż wystawy "Zamojskie korzenie – paryska szkoła. Twórczość Zofii Kulaszyńskiej-Couret i Olgi Boznańskiej". Wystawa poświęcona twórczości Zofii Kulaszyńskiej-Couret, malarki z Zamościa, oraz jej mentorki, Olgi Boznańskiej. Ekspozycja zaprezentuje obrazy obu artystek, ukazując ich artystyczne ścieżki, inspiracje oraz wpływ na rozwój sztuki malarskiej. Wystawa nawiązuje do 160. rocznicy urodzin Boznańskiej i 30. rocznicy śmierci Kulaszyńskiej-Couret. Wykład „Od mecenatu kobiet w sztuce do narodzin pierwszych muzeów” – prowadzenie: Julia Pomian.
21:30 – Oprowadzanie kuratorskie – prowadzenie: Natalia Szczerba.
18:00 – 24:00 – Otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnych.
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał
19:00, 20:00, 21:00, 22:00 - Projekcja multimedialna - Historia twierdzy i miasta Zamość, ilość miejsc ograniczona, obowiązują wejściówki (wydawane w budynku Prochowni w piątek 16 maja od godziny 18.00)
18:00 – 24:00 - Otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnych
Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego
18:00 – 22:00 – Otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnej
20:30 – Projekcja filmu o życiu i twórczości prof. Mariana Koniecznego. Budynek dawnej Akademii Zamojskiej ul. Akademicka 8
Budynek dawnej Akademii Zamojskiej
18:00 – 22:00 - otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnej „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”
Podczas zamojskiej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wiele wystaw stałych. Szczegóły u organizatorów.