Sztuka wśród ruin – studenci i wykładowcy WSH z Wrocławia prezentują wystawy w pałacu w Goszczu w ramach Nocy Muzeów
W tym artykule:
W sobotę, 17 maja, w niezwykłej scenerii ruin pałacu w Goszczu odbyła się wyjątkowa wystawa sztuki współczesnej, zorganizowana w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie przyciągnęło licznych miłośników sztuki, mieszkańców regionu oraz gości z Wrocławia i okolic.
Mity greckie i współczesne interpretacje
Centralnym punktem programu była wystawa instalacji przygotowanych przez studentów Wyższej Szkoły Humanistycznej z Wrocławia. Młodzi twórcy zaprezentowali swoje prace inspirowane mitologią grecką, nadając im nowoczesną, często interaktywną formę. W przestrzeniach dawnego kościoła dworskiego oraz w przyległym parku można było zobaczyć nie tylko instalacje wizualne, ale również gry i działania angażujące publiczność.
"NIE Rzeczywistość" – wystawa wykładowców WSH
Równolegle w sali wystawienniczej pałacu trwa ekspozycja zatytułowana "NIE Rzeczywistość", prezentująca twórczość wykładowców Wyższej Szkoły Humanistycznej z Wrocławia. Swoje prace pokazują: dr Beata Fertała-Harlender, dr Agnieszka Aleksiejczuk, mgr Anastazja Tynk, prof. Zbigniew Makarewicz, prof. Dariusz Grzybowicz, mgr Marcel Oleszczak oraz prof. Witold Owczarek. Wystawa porusza tematy związane z percepcją rzeczywistości i jej dekonstrukcją w sztuce współczesnej.
Ruiny z historią – pałac w Goszczu
Pałac w Goszczu to zabytkowa rezydencja z XVIII wieku, niegdyś należąca do rodu von Reichenbach. Zniszczony przez pożar w 1947 roku, dziś pełni funkcję otwartej przestrzeni kulturalnej i artystycznej. Choć pozostaje w stanie trwałej ruiny, regularnie staje się tłem dla wydarzeń kulturalnych, wystaw i plenerów artystycznych. Otoczenie pałacu – park krajobrazowy oraz ruiny dawnego kościoła dworskiego – tworzą unikalny klimat sprzyjający artystycznej refleksji.
Wystawa otwarta przez miesiąc
Wystawę można oglądać codziennie przez najbliższy miesiąc w przestrzeni wystawienniczej pałacu, parku oraz dawnego kościoła. Organizatorzy zachęcają do odwiedzin nie tylko miłośników sztuki współczesnej, ale również uczniów i młodzież z okolicznych szkół, dla których może to być inspirujące spotkanie ze sztuką poza murami galerii.
Zaproszenie na plener architektoniczny – już za tydzień!
Już za tydzień, do Goszcza przyjadą studenci architektury z Politechniki Poznańskiej, Bydgoskiej i Wrocławskiej, by wziąć udział w trzydniowym plenerze artystyczno-architektonicznym. Będzie to już czwarta edycja tej międzyuczelnianej współpracy. Plener zakończy się kolejną wystawą – tym razem prac stworzonych na miejscu, w trakcie pobytu.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia pałacu w Goszczu w czasie pleneru – będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak rodzi się twórczość młodych architektów w otoczeniu zabytkowej przestrzeni.