Tarnów: Powstanie Ośrodek Psychiatrii dla dzieci i młodzieży
Ośrodek Psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Tarnowie pilnie potrzebny
Do szpitala św. Łukasza w ostatnich latach coraz częściej trafiają dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi czy po próbach samobójczych. Lecznica jednak nie ma gdzie ich przyjmować, bowiem prowadzi jedynie Ośrodek Zdrowia Psychicznego dla osób pełnoletnich. Młodzi pacjenci kierowani są do Krakowa, a gdy tam nie ma miejsca, trafiają z powrotem do Tarnowa na zwykły oddział dziecięcy.
Jest szansa, że już niedługo to się zmieni. Szpital jest na dobrej drodze, aby wybudować nowoczesny Ośrodek Psychiatrii dla dzieci i młodzieży, który ma wypełnić lukę w dostępności do specjalistycznej opieki we wschodniej Małopolsce oraz na terenach sąsiadujących województw. Lecznica znalazła się na 3. miejscu w konkursie Ministerstwa Zdrowia na dofinansowanie strategicznych inwestycji w opiekę psychiatryczną.
- Cieszymy się, ponieważ bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem z naszym zespołem. Dla naszych młodych pacjentów i ich rodzin to szansa na kompleksową, nowoczesną opiekę w przyjaznym otoczeniu– podkreśla Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Nowoczesny ośrodek ma powstać na bazie sąsiadującego ze szpitalem dawnego hotelu pracowniczego. Budynki wymagają jednak gruntownej przebudowy i kapitalnego remontu. W nowych obiektach powstanie 25-łóżkowy oddział stacjonarny oraz dzienny dla 15 pacjentów. Będzie działała również poradnia zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego.
Zaplanowano także strefy terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej. Przygotowane zostaną sale sensoryczne, pokoje wyciszenia, a także kamery monitorujące bezpieczeństwo pacjentów.
Ośrodek Psychiatrii z ogrodem terapeutycznym i obserwatorium
Na tym jednak nie koniec, bo szpital zamierza także urządzić ogród terapeutyczny z altanami, roślinami, boiskami do gry w bule, siatkówkę czy koszykówkę. W planach także powstanie małego obserwatorium astronomicznego.
- To ma być dopełnienie terapii. Chcemy, żeby to miejsce było bajkowe, a osoby które mają depresje, są smutne poczuły, że mogą tutaj sięgnąć nawet gwiazd. Będzie luneta do obserwacji nieba. Jej zakup konsultowaliśmy z księdzem profesorem Michałem Hellerem i innym astronomem – podkreśla Anna Czech.
Realizacja projektu ma potrwać do 2028 roku. Przetarg na budowę ośrodka ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Szpital dzięki pozytywnej ocenie Ministerstwa Zdrowia ma zapewnione na ten cel blisko 67 ml zł. Teraz jeszcze lecznica musi przejść wszystkie procedury, aby je otrzymać. Następnym krokiem ma być na podpisanie umowy z resortem.