Tarnów: Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Ponad tysiąc cyklistów
W czwartek (17 lipca) rozpoczęła się III Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Pierwszego dnia, pielgrzymi na rowerach dotarli do Zabawy, skąd jutro wyruszą w dalszą drogę do Częstochowy. Mimo że niektóre grupy cyklistów jechały przez część trasy w deszczu, to wszystkim uczestnikom rowerowej pielgrzymki dopisują humory i pozytywne nastawienie przez kolejnymi dniami wyjątkowej podróży.
Ponad tysiąc rowerowych pielgrzymów dotarło do Zabawy Na jednośladach do Matki Bożej Częstochowskiej
W tym roku na Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską zapisało się w sumie 1025 osób. W czwartek cykliści z różnych stron diecezji tarnowskiej rozpoczęli podróż w kierunku Jasnej Góry. Najwcześniej w drogę wyruszyli pielgrzymi z Nowego Sącza, Grybowa i Limanowej, którzy w miejscach zbiórki musieli się stawić już przed godziną 6 rano.
Inne grupy podróż rozpoczęły podróż z: Bochni, Brzeska, Ciężkowic, Tuchowa, Dębicy, Mielca, Szczucina, Dąbrowy Tarnowskiej i Tarnowa. Wszyscy spotkali się później w Zabawie, gdzie czeka ich pierwszy przystanek na trasie.
Kolejnego dnia cykliści pokonają 82 km i dotrą do Gołczy.
Dla pielgrzymów udział w wydarzeniu jest wielkim przeżyciem, ale też ważne są dla nich intencje, z którymi podążają na Jasną Górę.
- Hasłem naszej tegorocznej pielgrzymki jest "W rytmie serca Jezusa czerpać moc ducha nadziei". Z miłości serca Jezusa przebitego za nas na krzyżu wypływa działania Ducha Świętego w naszych sercach. Tak bardzo jest nam często potrzebna taka duchowa operacja serca, uleczenia serca, tym bardziej będziemy mogli to w czasie tych czterodniowych rekolekcji w drodze na rowerze podejmować, rozważać - mówi ksiądz Janusz Faltyn, rekolekcjonista Rowerowej Pielgrzymki Tarnowskiej.
Dobra organizacja i bezpieczeństwo
Na trasie pielgrzymi mają zapewnioną m.in. pomoc techniczną oraz medyczną, przewóz bagaży, ciepłe posiłki w drugim i trzecim dniu, a także noclegi, które zorganizowane będą w szkole, remizie i innych pomieszczeniach, ubezpieczenie.
Trasa pielgrzymki prowadzić ma przede wszystkim drogami asfaltowymi o mniejszym natężeniu, głównie gminnymi i powiatowymi. Odcinki będą w dużej mierze powielać się z tymi, które pokonywali przed rokiem uczestnicy pierwszej pielgrzymki. Rozplanowane w ten sposób, aby mogła pokonać je wolnym tempem osoba, która jeździ na rowerze rekreacyjnie, a nie wyczynowo.
Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska powinna dotrzeć do Częstochowy w niedzielę (20 lipca) około godz. 13.