Teatr Wielki w Łodzi ogłasza repertuar na sezon artystyczny 2025/26
Teatr Wielki w Łodzi jako pierwszy teatr operowy w Polsce ogłosił repertuar na cały sezon artystyczny 2025/26. Zaplanowano aż pięć wydarzeń premierowych – "Tosca” Giacoma Pucciniego, "Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, zarzuela "La verbena de la Paloma” Tomása Bretóna, spektakl baletowy "Supernova” Sharon Eyal i Jacka Przybyłowicza oraz opera familijna "Turkusowy potwór” Tomasza J. Opałki.
Sezon artystyczny 2025/26 w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpocznie się tradycyjnym już plenerowym koncertem "Łódź Opera Opener” na placu Dąbrowskiego. W sobotę, 6 września 2025 roku odbędzie się Włoska Gala Operowa, podczas której wystąpią zarówno soliści związani na stałe z teatrem, jak i artyści gościnni (aktualnie rozmowy prowadzone są m. in. z barytonem Arturem Rucińskim). W niedzielę, 7 września 2025 roku na placu Dąbrowskiego odbędzie się piknik familijny, w którego programie znajdzie się m. in. występ Chóru dziecięco-młodzieżowego i Chóru Verdiana.
Pierwszą premierą w sezonie 2024/25 będzie "Tosca” Giacoma Pucciniego. Spektakl wyreżyseruje wielokrotnie współpracujący już z teatrem włoski choreograf Giorgio Madia (m. in. „Jezioro Łabędzie” i "Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, "Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha, "Zemsta nietoperza” Johanna II Straussa). Scenografię zaprojektuje Domenico Franchi. Kierownictwo muzyczne obejmie Rafał Janiak, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych. Premiera odbędzie się 4 października 2025 roku.
W Mikołajki, 6 grudnia 2025 roku odbędzie się premiera baletowa "Dziadka do orzechów/ Opowieści wigilijnej” Piotra Czajkowskiego w choreografii Youriego Vámosa. Kierownictwo muzyczne obejmie Rafał Janiak, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych. Autorem projektu kostiumów jest Roman Šolc, a scenografii – Martin Černý. Inscenizacja była już prezentowana w Operze Wrocławskiej, gdzie premiera odbyła się w grudniu 2019 roku.
W Walentynki, 14 lutego 2026 roku odbędzie się premiera zarzueli "La verbena de la Paloma” Tomása Bretóna. Spektakl jest przygotowywany we współpracy z Teatro de la Zarzuela w Madrycie. Inscenizację przygotują: Jesus Salgado (reżyseria), Eva Iszoro (scenografia), Małgorzata Żak (kostiumy) i Piotr Sułkowski (kierownictwo muzyczne).
Na 11 kwietnia 2026 roku zaplanowana jest premiera spektaklu baletowego "Supernova” do muzyki Oriego Lichtika i Adama Walickiego oraz w choreografii Sharon Eyal, Gaia Behara i Jacka Przybyłowicza. Spektakl zainauguruje XXVIII edycję Łódzkich Spotkań Baletowych.
Gośćmi najbliższej odsłony wydarzenia będą: Companhia Nacional de Bailado (portugalski zespół, który zaprezentuje spektakl "Os Maias” w choreografii Fernanda Duarte, utrzymany w technice tańca klasycznego; będzie to pierwszy występ tego zespołu w Polsce), English National Ballet (ze spektaklem w choreografii Crystal Pite i Williama Forsytha i z muzyką Fryderyka Chopina) oraz Gauthier Dance//Dance Company Theaterhaus Stuttgart (z choreografiami Andonisa Foniadakisa, Maura Bigonzenttiego, Louise’a Lecavaliera i Akrama Khama).
Ostatnią premierą sezonu 2025/26 będzie opera familijna „Turkusowy potwór” Tomasza J. Opałki. Dzieło powstanie na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Jego prapremiera odbędzie się 30 maja 2026 roku w teatralnej malarni. Autorką libretta jest Maria Opałka. Kierownictwo muzyczne objął Marcin Mirowski. Spektakl wyreżyseruje Justyna Zar, choreografię przygotuje Grzegorz Pańtak, a scenografię zaprojektuje Ilona Binarsch.
W repertuarze znalazły się także liczne spektakle: operowe ("Napój miłosny”, "Rigoletto”, "Traviata”, "Aida”, "Cyganeria”, "Madama Butterfly”, "Turandot”, "Carmen”, "Jaś i Małgosia”, "Halka”, "Holender Tułacz” z Agnieszką Hauzer w roli Senty, "Raj utracony”, "Człowiek z Manufaktury”, "Przygody Pinokia”), baletowe ("Giselle”, "Bolero/ Carmina burana”, tryptyk "Morze”, "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, "Romeo i Julia”), operetkowe ("Zemsta nietoperza”) i musicalowe ("My Fair Lady”), a także koncerty (Requiem Mozarta, Koncert kolęd, Koncert muzyki latynoamerykańskiej, Koncert sylwestrowy "Noc w Paryżu”, Koncert chóru "Va pensiero”). Spektaklami zadyrygują tacy dyrygenci, jak Jakub Chrenowicz czy Przemysław Fiugajski.
Zapowiedziano także kontynuację cyklu "Koncert z Gwiazdą”, w ramach którego w minionych sezonach wystąpili tacy śpiewacy, jak Pretty Yende, Jakub Józef Orliński, Francesco Demuro i Aleksandra Kurzak. Najbliższy koncert planowany jest na Dzień Kobiet (8 marca 2026 roku). Aktualnie rozmowy prowadzone są m. in. z barytonem Andrzejem Filończykiem.