Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Szczecinku
To właśnie oni zazwyczaj są pierwsi na miejscu zdarzenia, niosąc pomoc i ratując ludzkie życie. Często gotowi ryzykować własne, aby ocalić innych. Idą prosto w ogień, aby uchronić przed nim innych. Strażacy swoją codzienną postawą, odwagą i oddaniu służbie każdego dnia udowadniają siłę charakteru i poświęcenie dla bliźnich. Teraz mogliśmy podziękować im za ich ciężką pracę i wspólnie z nimi świętować ich dzień.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Ducha Świętego w intencji wszystkich strażaków. Po jej zakończeniu funkcjonariusze PSP oraz druhowie OSP w asyście zaproszonych gości przemaszerowali główną ulicą Szczecinka oraz miejskim deptakiem, pozdrawiani przez mieszkańców, którzy przystanęli na chwilę, aby w ten sposób podziękować im za ich codzienną służbę.
W samo południe na szczecineckim Placu Wolności odbył się uroczysty apel. Rozpoczęło go oficjalne złożenie meldunku nadbryg. Pawłowi Frysztakowi przez st. kpt. Michała Smelę, dowódcę uroczystości. Następnie przy dźwiękach Hymnu Państwowego podniesiono flagę narodową.
– Uroczyste obchody Dnia Strażaka to święto ludzi, którzy każdego dnia realizują swoje powołanie pod opieką św. Floriana. To chwila, by oddać hołd strażackim tradycjom i podziękować tym, którzy każdego dnia pełniąc służbę w jednostkach organizacyjnych PSP, ochotniczych, wojskowych i zakładowych straży pożarnych, czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i wypoczywających tutaj turystów - tymi słowami st. bryg. Mirosław Pender, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP przywitał zebranych w centrum miasta gości.
W uroczystych obchodach wzięli udział nie tylko władze i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli również parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i miejskie oraz samorządowcy z mniejszych miejscowości, a także przedstawiciele służb mundurowych, jednostek i urzędów. Jednak to strażacy, którzy zawsze są na pierwszej linii ognia, tego dnia byli najważniejsi, a wzrok mieszkańców skupiony był właśnie na nich.
Za swoją ciężką pracę i oddaną służbę funkcjonariusze czynni oraz w stanie spoczynku otrzymali wyróżnienia, odznaczenia i medale, jak również awanse zawodowe. Każdy z nich usłyszał imienne podziękowanie za ich osiągnięcia oraz godną naśladowania postawę.
Głos w trakcie oficjalnego apelu zabrał również m.in. nadbryg. Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP: - Bardzo dziękuję wszystkim zaproszonym gościom, szefom służb i instytucji za to, że w tym wyjątkowym dla nas dniu jesteście z nami. To dla nas ogromne wyróżnienie i dziękuję, że jesteście z nami wtedy, kiedy potrzebujemy waszej fachowej, merytorycznej pomocy i wsparcia. Ze swojej strony deklarujemy, że też zawsze, jeśli nasza pomoc będzie potrzebna, na pewno jej udzielimy.
- Dzisiaj jest ten wyjątkowy dzień dla wszystkich strażaków województwa zachodniopomorskiego. W imieniu całego kierownictwa Komendy Głównej, w imieniu nadbryg. Wojciecha Kruczka na wasze ręce, na ręce odznaczonych, wyróżnionych i awansowanych chciałem złożyć serdeczne podziękowania. Za to, że jesteście. Za to, że pomagacie potrzebującym, gdy sami nie mogą sprostać zagrożeniom. Za to, że otwieracie oczy tym, którzy są nieświadomi zagrożeń. Za to, że budzicie nieobudzonych, kiedy za ścianą szaleje żywioł. Za to wszystko dzisiaj wam bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję też waszym rodzinom. Ktoś kiedyś powiedział, że strażak nie służy sam. Że służy cała jego rodzina. Nie przeczytałem tego w żadnych książkach ani nie obejrzałem w filmach, znam to z własnego domu. Dlatego składam również dziś wyrazy szacunku i uznania dla waszych rodzin - dodał nadbryg. Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP,
Po zakończeniu uroczystego apelu, przyszedł czas na mniej oficjalną część – strażacy zaprosili mieszkańców na plac Kamińskiego, aby wspólnie świętować podczas strażackiego pikniku. Przygotowali oni dla wszystkich gości m.in. wystawę specjalistycznego sprzętu, pokaz nowoczesnego sprzętu ratowniczego i wystawę historycznych pojazdów strażackich.
Było też coś dla najmłodszych – strażacki tor przeszkód, zajęcia edukacyjne, dmuchane zamki, ścianka wspinaczkowa oraz cukrowa wata. Na starszych łasuchów czekała strefa gastronomiczna. Swoje stoiska wystawiły także służby mundurowe, Lasy Państwowe oraz koła gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości.