Toruń: Mieszkańcy lewobrzeża nie stracą dostępu do książek, ale szykują się zmiany
Dobre zmiany z myślą o mieszkańcach lewobrzeża
Nowa biblioteka przy ul. Strzałowej 15 oprócz standardowych usług będzie oferować szereg ułatwień i udogodnień w dostępie do książek.
W czerwcu br. Książnica Kopernikańska poinformowała, że Biblioteka na Podgórzu oraz Biblioteka na Rudaku będzie nieczynna do odwołania. Wiadomość ta nie ucieszyła mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia. W sieci pojawiły się głosy, że jest to zły wybór, który będzie utrudniać funkcjonowanie mieszkańcom. Argumentowano to m.in. utrudnionym dojazdem, dużą liczbą mieszkańców starszych czy niezbyt dobrym skomunikowaniem.
Książnica Kopernikańska postanowiła uspokoić mieszkańców. Z informacji, które zostały przekazane redakcji „Nowości”, wynika, że pojawi się wiele udogodnień, tak, by mieszkańcy mogli wypożyczać ulubione tytuły bez konieczności zachodzenia do biblioteki przy Strzałowej.
– Jednym z nich będzie możliwość bezpłatnego dostarczania zamówionych tytułów do paczkomatów przy ul. Poznańskiej 59 i Łódzkiej 42. Również zwrot będzie darmowy. Ten sposób wypożyczania realizowany jest z myślą o czytelnikach, którzy pracują lub są zajęci do późnych godzin popołudniowych – będą mogli odbierać wypożyczone książki o wygodnej dla siebie porze – przekazał „Nowościom” Marek Ospalski, rzecznik prasowy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Druga w kraju biblioteka społeczna
Drugim udogodnieniem, o którym warto wspomnieć, jest dowóz książek do osób unieruchomionych przez chorobę i niepełnosprawnych, które nie mogą samodzielnie korzystać z usług biblioteki. Zamówione książki Książnica Kopernikańska będzie dostarczać bezpłatnie pod wskazany adres. To jednak nie wszystko!
– Oprócz nowej biblioteki publicznej przy ul. Strzałowej 15, zostanie uruchomiona pierwsza w Toruniu i w województwie, a druga w kraju, biblioteka społeczna, która zostanie zlokalizowana przy ul. Poznańskiej 52 – podkreśla Marek Ospalski.
Jest to wspólna inicjatywa Gminy Miasta Toruń, Centrum Kultury Dwór Artusa i Książnicy Kopernikańskiej.
– Chcemy, aby księgozbiór oraz wyposażenie, które przekażemy ww. bibliotece, stały się zaczynem społecznej i obywatelskiej aktywności – mówi Marek Ospalski.
Książnica Kopernikańska do współtworzenia i współprowadzenia biblioteki wszystkich mieszkańców lewobrzeża. Zachęca też do współpracy regionalistów, animatorów kultury, stowarzyszenia, fundacje oraz nieformalne grupy mieszkańców – biblioteka społeczna będzie miejscem wszystkich mieszkańców. To oni będą udostępniać książki i decydować o zakupie nowych tytułów.