Toruń: Są wyniki naboru do liceów, techników i branżówek. Nie wszyscy zadowoleni
Na tę chwilę absolwenci podstawówek czekali od tygodni. We wtorek, 15 lipca stało się jasne, czy dostali się do wymarzonej szkoły. Wyniki naboru można było sprawdzić przez internet, ale i osobiście przychodząc do placówki pierwszego wyboru. Tę drugą drogę wybrała Amelia, która starała się o przyjęcie do X Liceum Ogólnokształcącego przy pl. św. Katarzyny w Toruniu.
- Myślałam, że tam padnę z nerwów. Niby wiedziałam, że mam dużo punktów, ale zawsze inni mogli być lepsi. Na szczęście jestem na liście - cieszy się dziewczyna.
Warto przypomnieć, który toruński ogólniak był najbardziej oblegany. Sprawdziliśmy to w elektronicznym systemie rekrutacji w pierwszym tygodniu lipca. Na pierwszym miejscu było wówczas I LO ze starówki. Tam o jedno miejsce ubiegało się prawie dwóch kandydatów (dokładnie 1,78). Podobnie było w V LO przy ul. Sienkiewicza - 1,75 kandydata na miejsce. W IV LO ul. Warszawskiej o jedno miejsce w klasie pierwszej walczyło 1,67 kandydata. Prawie 1,6 osoby na jedno miejsce było też w X LO przy pl. św. Katarzyny oraz w IX LO na Rubinkowie.
Stopnie na świadectwie i wyniki egzaminu
Nabór - jak co roku - był elektroniczny, czyli odbywał się za pośrednictwem systemu informatycznego. Ostatecznie, o miejscu w wymarzonej szkole, zdecydowały stopnie na świadectwie ukończenia podstawówki oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. Te liczą się przy naborze po połowie. Kandydat mógł maksymalnie zgromadzić 200 punktów - 100 za świadectwo oraz drugie 100 za egzamin ósmoklasisty.
Warto przypomnieć, że na kandydatów czekało ogółem 2710 miejsc w klasach pierwszych, w tym:
- 240 miejsc w 5 branżowych szkołach I stopnia,
- 892 miejsca w 8 technikach,
- 1578 miejsc w 11 liceach ogólnokształcących.
Listy z nazwiskami osób zakwalifikowanych do szkół nie kończą naboru. Teraz muszą one potwierdzić wolę nauki w danej placówce. Dopiero wtedy znajdą się na liście przyjętych do konkretnej klasy i szkoły. Jest na to czas tylko do piątku, 18 lipca do godz. 15. Następnie 21 lipca placówki ogłoszą kogo ostatecznie przyjęto na rok szkolny 2025/2026. Opublikowany zostanie też spis wolnych miejsc i rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Tę zaplanowano między 21 a 28 lipca.
Krótki czas na odwołanie
W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia jego dziecka do szkoły. W rekrutacji zasadniczej ma na to czas do 24 lipca 2025 r., a w rekrutacji uzupełniającej do 11 sierpnia 2025 r.
Uzasadnienie komisja rekrutacyjna sporządza w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem, a zawiera ono przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
Ponadto rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły ponadpodstawowej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania. Co ważne, na rozstrzygnięcie dyrektora danej szkoły podstawowej służy skarga do sądu administracyjnego.